کد خبر : 51753 سه شنبه 25 آبان 1395 - 11:55:38
تولید-واکسن-سرطان،-طرح-تحقیقاتی-ملی-است

رئیس پژوهشگاه فن آوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا:

تولید واکسن سرطان، طرح تحقیقاتی ملی است

سیناپرس: روز گذشته سیناپرس گزارش مفصلی درخصوص واکسن های سرطان و تایید و تکذیب آن منتشر کرد،در ادامه آن داستان امروز پژوهشگاه این سینا اعلام کرد که با وجود اهمیت طرح متأسفانه تاکنون حمایت قابل توجهی از سوی وزارت بهداشت صورت نگرفته است.

رئیس پژوهشگاه فن آوری­ های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن­ سینا، با اشاره به اینکه ایده واکسن سرطان از سال 1381 شکل گرفته و با دولت های مختلف برای به ثمر رسیدن آن مذاکرات صورت گرفته است افزود: در سال 1385 این طرح از سوی رئیس جمهور وقت به وزیر بهداشت وقت دکتر لنکرانی ارجاع داده شد. در سال 1386 طی بازدید مقام معظم رهبری از جهاد دانشگاهی، ایشان بر اهمیت اجرای این طرح و لزوم حمایت مالی و معنوی از آن تأکید فرمودند. دکتر محمدمهدی آخوندی افزود: با وجود اهمیت طرح متأسفانه تا کنون حمایت قابل توجهی  از سوی وزارت بهداشت صورت نگرفته است.

وی با اشاره به موفقیت دانشمندان کشورمان در فاز حیوانی این طرح گفت: حدود 2 هفته پیش در مورخ دوم آبان ماه، وزارت بهداشت پس از بررسی ابعاد مختلف این طرح، موفقیت آمیز بودن آن را در فاز حیوانی تأیید کرد و این امر به امضای معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت رسید.

به گفته دکتر آخوندی با توجه به ثبت ایده اصلی این طرح به عنوان پتنت بین المللی در اروپا و آمریکا حصول نتایج موفق و اثر بخشی قابل قبول و آزمایشات متعدد توقف و از بین رفتن سرطان سینه در موش، سرمایه گذاری جهت ورود به انجام فاز انسانی ضروری است.

دکتر حجت اله ربانی مجری طرح تحقیقاتی واکسن سرطان نیز با اشاره به اینکه از سال 2000 تا کنون فعالیت خود را بر اجرای این طرح تحقیقاتی متمرکز کرده است، افزود: در حال حاضر 12 نوع واکسن سرطان پستان طراحی شده است که 2 نوع آن تأثیری روی موشهای مبتلا به سرطان نداشت. 3 نوع با 50 % موفقیت همراه و 7 نوع به طور کامل 100 درصد موشهای مبتلا به تومور 1 گرمی را درمان کرده است.

وی آرزوی خود را ثبت افتخار تولید واکسن سرطان توسط کشورمان عنوان کرد و گفت: تمام مستندات و شواهد تولید واکسن سرطان در فاز حیوانی در این 17 سال وجود دارد و هر کدام از مراجع ذی صلاح و مسئولان می توانند صحت و سقم آن را بررسی نمایند.

 گزارش تفصیلی این موضوع که روز گذشته در سیناپرس منتشر شد را میتوانید اینجا بخوانید.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]