کد خبر : 51513 چهارشنبه 12 آبان 1395 - 12:07:00
مسابقات-مناظره-دانشجویی-استان-تهران-در-ایستگاه-پایانی

مسابقات مناظره دانشجویی استان تهران در ایستگاه پایانی

سیناپرس: مراسم اختتامیه مسابقات مناظره دانشجویی مرحله منطقه‌ای استان تهران با حضور جمعی از دانشجویان و داوران این مسابقات در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر کاظمی خالدی ، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی طی سخنانی در این مراسم با اشاره به اینکه در ابتدای برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی هراس زیادی بر روند پیشبرد کار حاکم بود گفت: این دلهره و ترس هم در بین دانشجویان و هم برای ما وجود داشت. اما با جود همه مشکلات، خوشبختانه امسال 440 تیم در کل کشور برای حضور در مسابقات اعلام حضور کرده و با یکدیگر به مناظره پرداختند.

رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی بر جنبه آموزشی مسابقات مناظره تأکید کرد و گفت: آنچه در این بین اهمیت دارد وجه آموزشی این مسابقات است. مهم این است که ما یاد بگیریم از نظر حقیقی خودمان در حضور دیگران دفاع کنیم و اجازه بدهیم که رأی و نظر ما را داوری و ارزیابی کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که با تلاش دانشجویان و همکاری مسئولان مرتبط با امور دانشجویی بتوان این الگو را فرای مرزهای کشورهدایت کنیم و بتوانیم محور مناظرات اسلامی در دیگر کشورها باشیم.

در ادامه این مراسم دکتر سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در سخنانی با تشکر از حضور فعال دانشجویان در مسابقات ملی مناظره ادامه داد: امیدواریم که نتایج عملی این تغییرات به شکل تدریجی در برخی از رفتارهای ناهنجار موجود در جامعه دیده شود.
سرسنگی افزود: هماهنگونه که استحضار دارید در دانشگاه تهران پیکر پاک شهید مدافع حرم مصطفی کریمی از دانشجویان پردیس دانشگاه تهران، تشییع شد. لذا بر ما واجب است که بتوانیم حافظ ارزش هایی باشیم که این شهیدان خون خود را برای آن فدا کرده اند.
وی تصریح کرد: دانشگاه تهران چیزی فراتر از یک دانشگاه و در واقع بخشی از میراث فرهنگی این جامعه است. چرا که در بسیاری از جریانات سیاسی و فرهنگی این دانشگاه نقش موثر و پررنگی داشته است.

دکتر سرسنگی با اشاره به اینکه توقعات بسیار زیادی نیز از دانشگاه تهران و دانشجویان آن وجود دارد گفت: این حساسیت در همه عرصه ها به خصوص در عرصه اخلاق احساس می‌شود. بر همین اساس مناظره دانشجویی علاوه بر شادابی و نشاطی که به دانشجویان می‌دهد این جنبه را نیز در آن ها تقویت می‌کند که چگونه سخن مخالف خود را تحمل کنند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران عدم تحمل نظر مخالف را از آفت های موجود در جامعه کنونی برشمرد و اظهار کرد: روز گذشته برای انتخاب وزرای پیشنهادی به مجلس رفته بودم و متأسفانه مشاهده کردم که حتی در بین نخبگان ما نیز این فرهنگ گفتاری رعایت نمیشود و افراد از هر ابزار و کلامی برای سرکوب مخالفان خود استفاده میکنند.
وی با اشاره به اینکه باید روی بحث توسعه اخلاق دانشگاهی تلاش کنیم گفت: امیدوارم این مسابقات مناظره به مرحله ای از توانمندی برسد که بتواند نماینده مجلس، سیاستمدار و دانشجویی را تربیت کند که بتوانند با یکدیگر به راحتی گفت و گو کنند.

در ابتدای این مراسم تیم دانشجویی «جیم» و «پرسا» از دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق با محوریت گزاره «توسعه سیاسی بر توسعه اقتصادی مقدم است» با یکدیگر به گفتگو و مناظره نشستند و داوران نیز در خلال این مناظره، موضوعات مطرح شده را مورد نقد و ارزیابی قرار دادند و در پایان، تیم «جیم» به عنوان تیم اول و «پرسا» به عنوان تیم دوم و تیم «سلام» از دانشگاه تهران به عنوان تیم اخلاق برگزیده شدند و به ترتیب مبالغ یک و نیم میلیون تومان، یک میلیون تومان و پانصد هزار تومان به رسم یادبود و قدردانی به آن‌ها تقدیم شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، برگزیدگان این مراسم به همراه سایر دانشجویان برگزیده مرحله منطقه‌ای به دوره کشوری که آذرماه امسال در تهران برگزار می‌شود راه می‌یابند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها