کد خبر : 511 چهارشنبه 29 مرداد 1393 - 12:22:24
تاثیر-ورزش-های-هوازی-بر-افزایش-توده-سفید-مغز-در-کودکان

تاثیر ورزش های هوازی بر افزایش توده سفید مغز در کودکان

سیناپرس: پژوهش جدید انجام یافته بر روی کودکان ۹ تا ۱۰ ساله نشان می دهد مغز آن دسته از کودکانی که به ورزش های هوازی می پرداختند، دارای بخش سفیدرنگ فشرده تر و تنیده تری نسبت به کودکانی که آمادگی جسمانی کمتری داشتند و ورزش هوازی انجام نمی داند بودند. بخش سفید رنگ مغز موجب تسریع و کارایی بیشتر ارتباطات بین سلولهای عصبی می شود.

سیناپرس: پژوهش های قبلی نشان می داد بخش خاکستری کودکانی که آمادگی جسمانی هوازی بیشتری دارند، بیشتر از سایر همسن و سالان با تحرک کمتر است. بخش خاکستری مغز، مسئول فعالیت های شناختی نظیر حافظه و یادگیری است. اما این نخستین بار است که رابطه آمادگی جسمانی هوازی با بخش سفید مغز کودکان مورد ارزیابی قرار گرفته است.

این تیم پژوهشی از شیوه «تصویر برداری تانسور پخش» که به طور اختصاری DTI نامیده می شود، برای بررسی بخش سفیدرنگ مغز این کودکان استفاده کردند. در این شیوه میزان پخش شدن آب در بافت های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. هر قدر میزان پخش شدن آب کمتر باشد، بافت مذکور دارای فیبر بیشتری بوده و فشرده تر است که البته مطلوب تر شمرده می شود.

پژوهشگران به بررسی رابطه عوامل مختلفی نظیر وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده، زمان بلوغ و نیز بررسی وجود ناتوانایی های یادگیری و یا بیش فعالی با وضعیت قشر سفید مغز آنها پرداختند.

این تیم پژوهشی در حال حاضر در دومین سال از یک پژوهش پنج ساله است تا مشخص شود که شروع یک ورزش هوازی جدید توسط کودکان تا چه حدی می تواند موجب تاثیر مثبت بر روی قشر سفید مغز آنها شود.

مطالعات پیش از این نشان داده بود که فعالیت های کوتاه مدت و بلندندت، بر سلامت مغز و توانایی های شناختی کودکان تاثیر می گذارد. این یافته جدید در واقع بر شواهد قبلی مبنی بر تاثیر مثبت ورزش و تحرک جسمی بر سلامت مغزی می افزاید.

این مطالعه در ژورنال Frontier in Human Neuroscience منتشر شده است.

منبع:  sciencedaily

 
کلید واژه ها: ورزش های هوازی - مغز - ورزش -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]