کد خبر : 50852 سه شنبه 27 مهر 1395 - 14:05:34
بهترین-زمان-یادگیری-موسیقی،-4-سالگی-است

عضو شورای عالی موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

بهترین زمان یادگیری موسیقی، 4 سالگی است

سیناپرس: عضو شورای عالی موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بهترین زمان یادگیری موسیقی تاکید کرد: فرزندان خود را از حدود سن چهار سالگی به یادگیری موسیقی تشویق کنید.

داوود گنجه ای در گفت و گو با سیناپرس افزود: وجود نظم در تربیت صحیح بسیار مهم است. موسیقی می تواند این نظم را در تربیت کودکان ایجاد کند، به طوری که می توان با کمک ریتم و صدا به این نحوه تربیت دست یافت. اگر دقت کنیم متوجه می شویم که کودکی که هنوز در گهواره می خوابد، صدای لالایی مادرش را دلنشین ترین آواز می داند و این موسیقی عاطفی، در رشد عاطفی کودک بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مدیر سابق مرکز حفظ و اشاعه موسیقی خاطرنشان کرد: رابطه موسیقی با روح و جسم انسان به گونه ای است که می توان خاصیت درمانی آن را به وضوح دید.

گنجه ای یادآور شد: بخش بزرگی از زندگی، صداست. صدایی که فرکانس های منظمی دارد. حتی جنین از طریق صدا و ریتم می تواند با ما در ارتباط باشد. همانطور که دستگاه سونوگرافی به واسطه صدا، می تواند وجود جنین را تشخیص و به ما اطلاع دهد.

وی ادامه داد: زندگی در خلا برای انسان ممکن نیست. در واقع حیات، بدون ریتم و صدا میسر نخواهد بود. در نظر بگیرید که تا زمانی که ضربان قلب، به طور منظم و با یک ریتم خاص بنوازد، سلامت برقرار است، اما به محض بر هم خوردن این ریتم و صدا، سلامتی مختل خواهد شد.

مدیر عامل سابق خانه موسیقی عنوان کرد: فردی که از کودکی به یادگیری موسیقی بپردازد و با فرکانس و ریتم در ارتباط باشد، نه تنها تربیت صحیح تری را می آموزد، بلکه از خشونت نیز در آینده دور خواهد بود. چرا که آرامشی که موسیقی در ذات کودک نهادینه کرده است، چشمان او را جز به دیدن زیبایی ها، مشغول نمی کند.

این عضو شورای عالی موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هوش و خلاقیت نیز شاخصه دیگری است که در این کودکان، رشد ویژه ای خواهد داشت. دقت کنید که پزشک یا مهندسی که علم موسیقی را می شناسد، در حرفه خود موفق تر و پویاتر از دیگر همکاران خود عمل می کند. این، از جمله تاثیرات آموزش موسیقی از دوران کودکی است.

گنجه ای توضیح داد: کسی که از کودکی وارد علم موسیقی شود، روحش سرزنده و شاداب خواهد شد و به واسطه موسیقی، روحش به تعادل می رسد، چرا که موسیقی، عروس هنرهاست.

وی تصریح کرد: البته هر صدایی، موسیقی نیست. اگر دقت کنید می بینید که اغلب آدم ها از دندانپزشکی در هراسند. شاید یکی از دلایل آن، صدای گوش خراش دستگاه های دندانپزشکی باشد، اما اگر فردی که دچار بحران روحی شده باشد، به موسیقی ملایمی گوش بسپارد، روح او از این عدم تعادل، به تعادل می رسد و آرامش را به درون خود فرا می خواند.

 

گفتگو: مریم طالبی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]