کد خبر : 50623 شنبه 24 مهر 1395 - 20:03:09
رابطه-مصرف-قرص-ضدافسردگی-مادر-باردار-و-بروز-مشکلات-گفتاری-کودک

رابطه مصرف قرص ضدافسردگی مادر باردار و بروز مشکلات گفتاری کودک

طبق نتایج یک مطالعه جدید، کودکانی که مادرشان در طول بارداری نوعی داروی ضدافسردگی مصرف کرده باشد احتمالا دچار اختلالات گفتاری و زبانی می شوند.

محققان مرکز پزشکی کودکان کوهن نیویورک دریافته اند مادرانی که حداقل دو بار در طول بارداری داروهای SSRI (بازدارنده منتخب بازجذب سروتونین) مصرف کرده باشند ۳۷ درصد بیشتر دارای کودک مبتلا به اختلال گفتاری یا زبانی در مقایسه با مادرانی که داروی ضدافسردگی مصرف نکرده باشند، بودند.

داروهای SSRI شامل سلکسا، لکساپرو، پاکسیل، پروزاک و زولوفت هستند.

به گفته محققان، این مطالعه مشاهده ای بوده است یعنی نمی توان اثبات کرد که داروها به بروز مشکلات گفتاری/زبانی کمک می کنند، بلکه فقط این رابطه وجود داشته است. و همچنین محققان با بررسی یافته ها تاکید دارند که زنان نیازمند به این گروه از داروها در طول بارداری لازم است این داروها را مصرف کنند.

اندرو آدسمن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعات اثبات می کند که مصرف داروهای SSRI در طول بارداری موجب افزایش ریسک اختلال گفتاری-زبان در کودک می شود اما نکته حائز اهمیت این است که افسردگی، درصورت عدم درمان، ریسک قابل توجهی برای مادر به همراه خواهد داشت.»

در این مطالعه، محققان داده های بیش از ۸۴۵ هزار تولد در فنلاند را که بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۰ اتفاق افتاده بود، بررسی کردند. کودکان تا سن ۳ سالگی تحت نظر بودند.

به گزارش مهر، طبق نتایج این تحقیقات، هیچ رابطه ای بین مصرف SSRI در طول بارداری و ریسک اختلالات حرکتی یا عملکرد آکادمیک کودکان مشاهده نشد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها