کد خبر : 4736 شنبه 15 فروردین 1394 - 02:34:23
استامینوفن-بر-کمر-درد-تاثیر-ندارد

استامینوفن بر کمر درد تاثیر ندارد

سیناپرس: براساس مطالعه ای جدید که در مجله The BMJ به چاپ رسیده است ، استامینوفن که با نام پاراکتامل (paracetamol) نیز شناخته می شود برای درمان دردهای قسمت پایین کمر موثر نیست و به بهتر شدن آرتروز زانو و لگن کمکی نمی کند.

این مطالعه که توسط محققان انگلیسی و به سرپرستی گوستاو ماکادو Gustavo Machado انجام شده بود، مطالعه ای سیستماتیک و تحلیلی بر روی 13 کلینیکال تریال تصادفی بود که سطح تاثیر گذاری و ایمنی استامینوفن بر روی دردهای ستون فقرات و آرتروز را مورد بررسی قرار داد. نتایج این تحقیق نشان می دهد استامینوفن که به عنوان تسکین دهنده توسط بسیاری از افراد استفاده می شود، برای درد قسمت پایین ستون فقرات بی اثر است و تنها اثر کوتاه مدت و کمی بر روی آرتروز دارد.

 

گوستاو ماکادو در باره یافته هایشان اظهار کرد: " امروزه استامینوفن در سراسر جهان به عنوان اولین گزینه تسکین دهنده درد برای تمامی مشکلات عضلانی اسکلتی  استفاده می شود. یافته های ما نشان  می دهد که باید تغییر در موارد استفاده این مسکن  برای اینگونه درد ها ایجاد شود."

 

کمردرد (به انگلیسیLow Back Pain) مشکل و شکایت شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبرو می‌شوند. آمار نشان می‌دهد که ۸۰٪ از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده‌اند. گرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران ازطریق شکایت بیمار، آزمونهای بالینی و آزمایشگاهی و همچنین بخش تصویر برداری پزشکی قابل شناسایی است، ولی به دلیل شایع بودن دردهای ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص علت اصلی به وجود آورنده کمردرد مشکل است.

در ستون فقرات، درصورت ضایعه و درگیرشدن عناصر حساس به درد همانند ماهیچه‌ها و تاندون آنها، رباط‌ها، فاسیا، مفاصل بین مهره ‌ای پشتی(مفاصل فاست یا آپوفیزیال اعصاب نخاعی و ریشه‌های آنها، عروق خونی و طناب نخاعی به هر دلیلی، احتمال ایجاد درد وجود دارد که ممکن است در همان ناحیه و یا نقاط دورتری به شکل دردهای تیرکشنده احساس گردند.

استئوآرتریت (به انگلیسیOsteoarthritis) بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می‌شود. نام دیگر این بیماری آرتروزاست و بعضی دیگر معتقدند که استئوآرتروز نام بهتری برای این بیماری است. استئوآرتریت یک بیماری تخریبی در مفصل است (تخریب غضروف مفصل) که پیشرونده بوده ولی علی‌رغم نامگذاری آن، یک بیماری التهابی نیست (بر خلاف آرتریت روماتویید زیرا التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است.)

در استئوآرتریت تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی دیده می شود که باعث التهاب بافت‌های اطراف می‌گردد. این عارضه ممکن است هر یک از مفاصل را درگیر سازد ولی شایع‌ترین مفاصل درگیر شامل  مفاصل دست ،پا، زانو، ران و ستون فقرات هستند.  

منبع

 

کلید واژه ها: استامینوفن - کمر درد -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]