کد خبر : 45227 دوشنبه 18 مرداد 1395 - 19:10:30
ویتامین-D-ضایعات-عصبی-ناشی-از-بیماری-ام-اس-را-ترمیم-می-کند

ویتامین D ضایعات عصبی ناشی از بیماری ام اس را ترمیم می کند

سیناپرس: مطالعه جدید نشان داده است پروتئینی که توسط ویتامین D در بدن فعال می شود، می تواند در ترمیم آسیب های سلول های عصبی و درمان بیماری ام اس موثر باشد.

به گزارش انجمن ام اس ایران، نتایج این مطالعه که در نشریه'cell Biology' به چاپ رسیده است، شواهدی را ارائه می دهد که اگر در مطالعات بعدی تائید شوند، در آینده این ویتامین جزو درمان های ام اس محسوب خواهد شد.
محققان در این مطالعه دریافتند که پروتئین گیرنده ویتامین D با پروتئین دیگری به نام RXR gamma که در ترمیم غلاف پوشش رشته های عصبی (میلین) نقش دارد، جفت می شود.
در این مطالعه، محققان به سلول های ساقه مغز حیوان مورد آزمایش که هر دو نوع پروتئین را دارند، ویتامین D اضافه کردند.
آنها مشاهده کردند که سرعت تولید سلول های سازنده غلاف میلین در سیستم عصبی مرکزی (اولیگوندروسیت) حدود 80 درصد افزایش یافت اما با مهار گیرنده ویتامین D دیده شد که پروتئین RXR gamma نتوانسته است به تنهایی تولید اولیگودندروسیت ها را تحریک کند.
این مطالعه بنا بر ادعای محققان، شواهد قابل توجهی ارائه داده است که نشان می دهد کمبود ویتامین D که بر اساس یافته های قبلی، در بروز بیماری ام اس و سیر آن نقش دارد، می تواند در ترمیم عوارض این بیماری نیز موثر باشد.
با این حال ویتامین D باید با نظر پزشک مصرف شود.

** بیماری ام اس
علت دقیق بیماری ام اس درحال حاضر معلوم نیست اما برخی از عوامل مانند موقعیت جغرافیایی، سن، محیط، عوامل ژنتیکی، خودخوری و نگرانی بیش از حد در بروز این بیماری تاثیر دارند.
ضعف و خستگی، بی حسی و کرختی به خصوص در اندام تحتانی، تاری دید و دوبینی، اشکال در تعادل، تغییر خلق مانند افسردگی، اشکال در صحبت کردن، لرزیدن یا رعشه، درد یا گرفتگی عضلانی، اشکال در حافظه، مشکلات جنسی از جمله علائم این بیماری است.
تشخیص نهایی بیماری با ام آر آی مغز و گاهی نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی انجام می شود و پس از آن بیمار تحت درمان قرار می گیرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها