کد خبر : 43531 سه شنبه 29 تیر 1395 - 18:03:10
توافقنامه-تحقیقاتی-در-صنایع-بالادستی-نفت-و-گاز-

میان ایران و فرانسه منعقد شد:

توافقنامه تحقیقاتی در صنایع بالادستی نفت و گاز

سیناپرس: پژوهشگاه صنعت نفت و موسسه صنعت نفت فرانسه عصر امروز(سه شنبه) توافقنامه همکاری های پژوهشی در صنعت نفت را امضا کردند.

طبق این توافقنامه همکاری میان پژوهشگاه نفت ایران و مرکز جامع پژوهشی نفت فرانسه، انجام پروژه های تحقیقاتی در صنایع بالادستی نفت و گاز  به صورت مشترک میان ایران و فرانسه انجام می شود در همین حال مقرر شد، نقشه راه آموزشی در حوزه نفت و گاز برای پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شود.

حسین دیدیر رئیس موسسه تحقیقاتی نفت فرانسه در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخته و گفت: تاکنون مطالعات زیادی در خصوص صنایع بالادستی نفت ایران داشته ایم و بر مبنای این توافقنامه مطالعات و فعالیت های علمی در صنایع بالادستی نفت، از جمله ازدیاد برداشت میادین نفتی و موضوعات مربوط به شیرین سازی گاز را در دستور کار قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه در گذشته، همکاری هایی میان دو کشور در زمینه صنعت نفت وجود داشت که در دوران تحریم متوقف شد، اضافه کرد: با رفع موانع، دور جدید همکاری میان دو طرف شکل خواهد گرفت.

مدیر عامل گروه آی.اف.پی فرانسه ادامه داد: پیرو این موافقت نامه در زمینه آموزش در حوزه نفت اقدامات خوبی خواهیم داشت. علاوه بر این، جزییات همکاری در خصوص ازدیاد برداشت از میادین نفتی طی ماه های آینده اعلام می شود و امیدواریم این همکاری های مشترک منتج به امضای قرارداد بین دو طرف برای اجرای پروژه های بزرگ شود.

در ادامه این مراسم حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به طرح مطالعات ازدیاد برداشت در میادین نفت، مخازن و چاه ها اشاره کرد و گفت: این توافق نامه با تاکید بر ازدیاد برداشت میدان نفتی یادآوران و مطالعات در خصوص این میدان  به امضا رسیده است.

وی با تاکید بر این موضوع که چنانچه قراردادهای نهایی به امضا برسد، گروه های حقوقی حرفه ای برای تامین منافع حداکثری دو طرف، تشکیل خواهد شد، افزود: در حوزه صنایع پایین دستی نفت و گاز نیز موضوع شیرین سازی گاز، مسائل مربوط به محیط زیست و همچنین مسائل مبتلا به استخراج نفت و کاهش آلودگی های زیست محیطی در این زمینه در موافقت نامه دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به علاقه مندی گروه پژوهشی موسسه نفت فرانسه در مورد آموزش کارکنان و با توجه به امکانات موجود و تجربه این مرکز پژوهشی آموزش نیروهای پژوهشگاه صنعت نفت را در برنامه داریم.

کاتوزیان با اشاره به تشکیل شبکه تحقیقاتی در حوزه نفت با توجه به امضای موافقت نامه مذکور ادامه داد: امیدواریم در این راستا استفاده از تجربیات متقابل در راستای توسعه فناورانه میادین نفتی در صنایع بالادستی و پژوهش و فناوری در حوزه نفت را داشته باشیم.

میدان یادآوران از بزرگترین میدان های نفتی کشور است که در منطقه غرب کارون در استان خوزستان قرار دارد، این میدان نفتی با کشور عراق مشترک است و فاز نخست آنها توسط شرکت سینوپک چین توسعه یافت.

براساس این گزارش، استفاده از تجربیات بین المللی و همکاری های فناورانه در حوزه نفت در جهت توسعه هر چه بیشتر صنعت نفت کشور از جمله اهداف این توافقنامه است که امید می رود ابعاد همکاری های مشترک این توافق نامه مشخص شده و به زودی شاهد امضای قرارداد در این زمینه باشیم. آی اف پی فرانسه یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی صنعت نفت فرانسه با قدمت بیش از 60 سال سابقه پژوهشی و دارای مجموعه گسترده‌ای از شرکت‌های اقماری است.

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها