کد خبر : 4065 دوشنبه 25 اسفند 1393 - 15:05:28
ضرورت-بازنگری-در-روند-و-اهداف-جشنواره-بین‌المللی-فارابی

ضرورت بازنگری در روند و اهداف جشنواره بین‌المللی فارابی

سیناپرس: پژوهشگران و استادان حوزه علوم انسانی و اجتماعی عملکرد جشنواره بین المللی فارابی را در هفت دوره گذشته بررسی و اعلام کردند که این جشنواره نیازمند بازنگری جدی است.

، هفته گذشته نشستی برای بررسی و بازبینی فعالیت های جشنواره بین المللی فارابی از جمله روند بررسی آثار، اهداء جوایز، استفاده از پتانسیل های کشف شده در حوزه علوم انسانی توسط جشنواره، نقش دولت و انجمن های علمی در این جشنواره، حمایت هدفمند از پژوهشگران و ... برگزار شد.در این نشست جمعی از اعضای دبیرخانه دائمی، نمایندگان وزارت علوم، تعدادی از برگزیدگان، داوران و دست اندرکاران دوره های مختلف جشنواره و مدیران انجمن های علمی حضور داشتند.

حاضران در جلسه، مبنای مطلوب ساختار جشنواره را اتکای بیشتر بر اجتماع و گروه های علمی دانستند و تأکید کردند که می توان از حضور دولتمردان نیز بهره برد، اما انتقاد برخی از شرکت کنندگان نسبت به عملکرد جشنواره در دوره های گذشته نه تنها پیشنهاد تغییر آیین نامه جشنواره بلکه بازنگری مفهومی در علوم انسانی و اجتماعی و بازاندیشی در چرایی و چگونگی برگزاری این جشنواره را اولویت نخست شامل شد.

شرکت کنندگان در جلسه درباره لزوم چرخش روند کنونی جشنواره از کمیت به کیفیت چه از نظر تعداد شرکت کنندگان و چه از نظر تعداد برندگان و برگزیدگان اتفاق نظر داشتند و راهکارهایی برای اثربخشی علمی بیشتر و تغییراتی در روند ارزیابی آثار مطرح کردند تا امکان شکل گیری شبکه ای از محققان و پژوهشگران حوزه علوم انسانی و اجتماعی کشور فراهم شود.

در پایان این نشست براساس تجربه و عملکرد هفت دوره جشنواره بین المللی فارابی، بازبینی روند و اهداف جشنواره به عنوان پیشنهادی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح و تأیید شد و مقرر شد پیشنهادهای اجرایی به شکل بسته ای مکتوب در اختیار وزارت علوم قرار گیرد.

کلید واژه ها: فارابی - نشست - اخبار -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]