کد خبر : 40055 یکشنبه 23 خرداد 1395 - 11:40:51
این-معضل-کهنه-و-این-سرمایه-خفته

این معضل کهنه و این سرمایه خفته

زباله ها معضل کهنه و درعین حال سرمایه خفته مازندران، موجب مشکلات متعدد شده و باوجود کلید خوردن ساخت 2 نیروگاه تولید برق از زباله از سال 90 در استان هنوز هیچیک به بهره برداری نرسیده است، اگر چه خبرهای خوشی از دولت تدبیر وامید به گوش می رسد.

 دفع غیراصولی روزانه سه هزار تن زباله در استان مازندران و جمع آوری غیربهداشتی آنها موحب شده شیرابه ها به داخل رودخانه و دریا بریزد و آلودگی محیط زیست و نگرانی طبیعت دوستان را به همراه داشته باشد. با تصویب طرح افتتاح نیروگاه زباله سوز در شورای برنامه ریزی استان مازندران در سال 90 مقرر شد تا در 2 شهر ساری و نوشهر پروژه احداث نیروگاه های زباله سوز اجرایی شود ، اما بعد از گذشت پنج سال و امروز و فردا کردن بهره برداری از این نیروگاه ها، هنوز هیچکدام به بهره برداری نرسیده است.

اگر چه بر اساس ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها تا پایان سال 92 همه پسماندهای عادی باید جمع آوری می شد، اما این امر اجرایی نشد و روند دفع غیراصولی و غیر بهداشتی زباله در استان مازندران همچنان ادامه دارد.همین الان اگر کسی از مسیر ساری به قائمشهر از پل تلار عبور کند بوی تعفن زباله را از فاصله دور می تواند استشمام کند.
درحالی که این شمه کوچکی از زباله هایی است که در جای جای استان رها می شود و چه بسا بقیه زباله ها در دل جنگل و یا محلی رها شود که انسان کمتر از آن مسیر عبور می کند تا برایش اینگونه جلب توجه نماید.
 

 معضل زباله استان متمرکز حل شود نه شهر به شهر
فرامرز ابوالحسنی رئیس شورای شهر بابل در گفت وگو با ایرنا درباره انجیل سی و مشکل انباشت زباله در این منطقه ، گفت: اگرچه طرح توسعه کمپوست سایت انجیل سی با ظرفیت 200 تن در روز در دست اجراست اما انباشت زباله در این منطقه به یک مشکل جدی در شهرستان تبدیل شده است.
وی از قول مساعد سازمان همیاری های وزارت کشور برای راه اندازی هرچه سریع تر این سایت خبر داد و افزود: برای توسعه سایت انجیل 31 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار نیاز است و با توجه به وعده سازمان همیاری ها به دلیل مشکلات بودجه این امر محقق نشد.
ابوالحسنی افزود: در عین حال معاون عمرانی استاندار و همچنین معاون وزیر کشور قول داد این موضوع تا پایان امسال محقق شود.
رئیس شورای اسلامی شهر بابل در پاسخ به این سئوال ایرنا که آیا حدود 10 سال قبل، کارخانه کمپوست در بابل بهره برداری نشده بود، اظهارداشت: این کار 10 سال پیش انجام شد اما درحال حاضر مستهلک شده و پنج تا 10 درصد ظرفیت فعالیت می کند.
وی ادامه داد: ظرفیت اسمی کارخانه کمپوست در بابل 100 تن بوده و چندین بار نیز تعمیر و به روز شد اما دیگر جوابگو نیست و از این رو طرح توسعه کمپوست سایت انجیل سی در حال اجراست.
رئیس شورای اسلامی شهر بابل با بیان اینکه مشکلات زباله شهرهای استان نباید به صورت شهرستانی دیده شود، خاطرنشان کرد: این مشکل باید متمرکز شود و به طرح ملی با اعتبارات ملی نیاز است.
وی ادامه داد: برای راه اندازی سایت یکهزار تنی امحای زباله، 600 میلیارد تومان بودجه باید هزینه شود که بسیار بشتر از درآمد شهرداری هاست و باید به صورت ملی به موضوع نگاه کرد.

مشکل تاخیر در بهره برداری از نیروگاه زباله سوز ساری، اعتبار است نه بی تفاوتی
شنبه 31 اردیبهشت 1390 کلنگ ساخت نیروگاه زباله‌سوز در شهرک صنعتی شماره یک ساری با حضور محمدجواد محمدی‌زاده معاون رئیس‌جمهوری وقت و رئیس سابق سازمان محیط‌زیست کشور بر زمین زده شد.
یاسر بهارفر مدیر سازمان پسماند شهرداری ساری در گفت وگو با ایرنا، زباله سوزی را از روشهای امحاء پسماند دانست که در ایران برای اولین بار مورد استفاده قرار می گیرد.
وی گفت : پروژه نیروگاه زباله سوز ساری در 3 خط موازی هریک به ظرفیت 150 تن در روز با امکان امحا پسماند شهری طراحی شده است.
به گفته وی، این نیروگاه با استفاده از انرژی حرارتی حاصل از سوزاندن زباله و تبدیل آن به انرژی الکتریکی، به میزان 5 مگاوات در ساعت برق تولید می کند. مدیر سازمان پسماند شهرداری ساری با بیان اینکه بخشی از تجهیزات این نیروگاه وارد شده و بخشی از عملیات ساختمانی آن نیز انجام شده است، ابراز امیدواری کرد تا سال آینده به بهره برداری برسد.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا با گذشت بیش از چهار سال این پروژه هنوز به بهره برداری نرسیده و آیا واقعا تا یک سال دیگر راه اندازی می شود، گفت: انجام این کار فراتر از مسئولیت یک سازمان و شهرداری است و این اعتبارات است که حرف اول را می زند.
بهارفر ادامه داد: مشکل تاخیر در بهره برداری از نیروگاه زباله سوز ساری اعتبار است نه بی تفاوتی و نبود اراده در بین مسوولان.
علی نبیان معاون عمرانی استاندار در همین ارتباط در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه، زباله ها در مازندران سرسبزی و زیبایی این استان را به چالش می کشد، گفت : چند سالی است که اجرای طرح نیروگاه زباله سوز و تولید برق در دو نقطه از استان مازندران یعنی نوشهر و ساری کلید خورده اما متاسفانه هنوز اجرایی نشده است.
وی افزود : در حال حاضر این طرح ها با پیشرفت 55 تا 60 درصد در حال اجرا است.
نبیان با بیان اینکه با راه اندازی این دو نیروگاه هم برق تولید و هم معضل زباله رفع می شود، اظهار داشت : البته وقتی این دو نیروگاه تولید برق آغاز به کار کنند دیگر زباله به چشم سرمایه نگریسته می شود تا معضل.
معاون عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به خطه سرسبز مازندران این موضوع نیز لحاظ و تامین منابع برای کامل کردن این طرح درنظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: با تامین اعتبار از سوی دولت تدبیر و امید تا پایان سال آینده (96) دو نیروگاه زباله سوز مازندران در ساری و نوشهر به بهره برداری می رسد.
** این بار ، شاید
طرح نیروگاه برق از زباله با وجود اعتراض ساکنان بعضی از روستاهای اطراف محل اجرای طرح در ساری نسبت به عوارض زیست محیطی آن و همچنین وجود شایعاتی مبنی بر خرید دستگاه های زباله سوز دست دوم و از کار افتاده چینی از سوی شهرداری و همه مشکلات دیگری که بر سر راه اجرای آن قرار دارد ، اگر به ثمر بنشیند ، مشکل زباله مازندران را تا حدود زیادی از بین خواهد برد.
این طرح در عین حال آخرین امید مردم و مسئولان مازندران برای حل مشکل مزمن زباله است ، مشکلی که دیگر تنها محیط زیست قربانی آن نیست ، بلکه زندگی مردم استان را در ابعاد مختلف بهداشتی ، اقتصادی و حتی امنیتی به خطر انداخته است.

کلید واژه ها: زباله - برق - محیط زیست - سرمایه -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]