کد خبر : 3860 پنج شنبه 21 اسفند 1393 - 16:48:38
-افزایش-پهنای-باند-در-سطح-ملی-و-بین‌المللی

افزایش پهنای باند در سطح ملی و بین‌المللی

در حوزه فناوری اطلاعات از مهم‌ترین رویدادهایی که در حوزه بین‌المللی اتفاق افتاده است می‌توان به افزایش پهنای باند در کشور آمریکا اشاره کرد. این کشور برای شهروندان دو ایالت امکان استفاده از اینترنت ده گیگابیت در ثانیه فراهم کرده است. رکورد قبلی پهنای باند یک گیگا بیتی در کشور کره جنوبی ثبت شده بود که این رکورد جدید در مقایسه افزایش چشمگیری داشته است.

 
 

یکی دیگر از رویدادهای مهم در این حوزه این بود که شرکت ICAN توانست مدیریت اینترنت را که پیش از این در اختیار آمریکا بود به سیستم مدیریت بین المللی تغییر دهد. از دیگر پدیده های بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات می توان به امکانات گوشی های همراه هوشمند اشاره کرد که سرعت دسترسی مردم دنیا به اینترنت را بشدت افزایش داده است. به طوری که تعداد کاربرانی که از طریق گوشی تلفن همراه خود به اینترنت متصل می شوند بیشتر از افرادی است که از طریق رایانه شخصی خود به اینترنت متصل می شوند.افزایش کیفیت گوشی های تلفن همراه و گسترش کاربرد تبلت ها به جای لپ تاپ ها از دیگر پدیده های مهم در این حوزه به شمار می آید.

در کشور ترکیه ده میلیون تبلت بین دانش آموزان مدارس توزیع و پدیده مدرسه تبلتی جایگزین مدارس هوشمند شده است. البته در مسیر توسعه اینترنت برای کشورهای توسعه یافته مشکلاتی هم وجود داشته است. کشورهای غربی بشدت تحت تاثیر هکرها قرار گرفته و بر این اساس اقدامات امنیتی را افزایش داده اند. مانور مشترک جنگ سایبری بین آمریکا و اروپا نشان می دهد فضای اینترنت به تغییر روش های سنتی برخورد بین کشورها در آینده ای نزدیک منجر خواهد شد. اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر جهانی شدن که در بستر اینترنت فراهم شده زمینه ساز رشد اقتصادی برای کشورهایی مانند هند بوده است.

در ایران نیز پهنای باند دسترسی به اینترنت در مقایسه با سال قبل چند برابر شده است. از آنجا که تعداد کاربران نیز افزایش یافته و کاربردهای جدیدی در این حوزه مطرح شده است همچنان نیاز به پهنای باند بیشتر وجود دارد و در عمل افزایش پهنای باند رضایت کاربران را به همراه نداشته است. شورای عالی فضای مجازی با وجود جایگاه قدرتمندی که دارد تاکنون نتوانسته است یک نقشه راه مناسب برای شناخت مسیر آینده و سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کند. موضوع فیلترینگ همچون گذشته به عنوان یک مساله حل نشده، باقی مانده است. گرچه در سطح شهروندی و شرکت های بخش خصوصی اقدامات پراکنده و نسبتا خوبی در حال اجراست که از آن جمله می توان به استفاده گسترده شهروندان از شبکه های اجتماعی اشاره کرد. اگرچه مردم هنوز آمادگی استفاده از خدمات اینترنتی و شبکه های اجتماعی در حوزه کسب و کار را ندارند. توسعه شبکه نسل سوم و چهارم و رومینگ بین اپراتورهای تلفن همراه ایران نیز از اقدامات خوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال گذشته بوده است.(دکتر علی اکبر جلالی / استاد دانشگاه و کارشناس فناوری اطلاعات)

منبع:جام جم آنلاین
کلید واژه ها: فناوری اطلاعات - اینترنت -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]