کد خبر : 3857 پنج شنبه 21 اسفند 1393 - 16:33:57
تسهیل-زندگی-در-مسیر-علم-شیمی

تسهیل زندگی در مسیر علم شیمی

شاید پاسخ دادن به این سوال که مهم‌ترین رویداد علمی در حوزه شیمی در سالی که گذشت چه بوده، در شرایط کنونی که قطار پیشرفت و توسعه علمی با سرعت زیادی در حال حرکت است، کار آسانی نباشد. در زمان‌های بسیار دور، اختراع چرخ مهم‌ترین اختراع بشر به شمار می‌آمد.

اگر بخواهیم به مهم ترین اختراع بشر در قرن بیستم اشاره کنیم می توانیم از ترانزیستور یا اینترنت صحبت کنیم، اما در شرایط کنونی نمی توان از میان همه دستاوردهایی که در یک سال بشر به آن دست یافته است مهم ترین آن را در یک حوزه بخصوص انتخاب کرد. اگر 50 سال قبل از شما می پرسیدند بزرگ ترین دانشمند دنیا چه کسی است شاید نخستین گزینه ای که به ذهن همه می رسید اینشتین بود، اما امروز انتخاب بزرگ ترین دانشمند حتی در یک رشته و زمینه خاص بسیار مشکل است. نسل جوان با توجه به امکانات جدیدی که در اختیار دارد موفق به انجام کارهایی به مراتب شگرف تر از کارهای انجام شده از سوی دانشمندان و استادانی است که در گذشته در مسیر علم تاثیرگذار بوده اند.

بزرگ ترین موفقیت بشر در سالی که گذشت، به انتخاب مجله ساینس فرود کاوشگر روزتا پس از یک سفر ده ساله روی یک دنباله دار بود. این موفقیت می تواند بسیاری از دیگر حوزه های علمی مانند شیمی را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. در حقیقت فرود این کاوشگر می تواند به منزله دستیابی به اطلاعاتی درباره چگونگی پیدایش حیات و شکل گیری منظومه شمسی باشد. دنباله دارها از قطعات و ذرات باقیمانده از زمان تشکیل منظومه شمسی در 5 / 4 میلیارد سال قبل به وجود آمده اند. دستیابی به یافته های جدید درباره شکل گیری حیات و منظومه شمسی می تواند به سوالاتی که از هزاران سال پیش ذهن بشر را درگیر کرده پاسخ دهد. در سال های اخیر پیشرفت های به دست آمده در حوزه علم شیمی به طور عمده به حوزه بیوشیمی مربوط بوده است.

بسیاری از کارهای تحقیقاتی که اکنون در سطح کشور انجام می شود به کاربرد بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی در حوزه علم شیمی مربوط است. از دیگر دستاوردهای ملی در حوزه علم شیمی می توان به طرح های تحقیقاتی در زمینه شبیه سازی داروها و حمل دارو در داخل بدن اشاره کرد. به این ترتیب می توان بیش از پیش به درمان هدفمند نزدیک شد. یکی از دیگر دستاوردهای مهم و ارزشمند در زمینه علم شیمی، ساخت دستگاه هایی است که از آنها برای تشخیص و دریابی مواد مخدر در بدن استفاده می شود. شیمی علم زندگی است؛ بنابراین تردیدی نیست که هر پیشرفتی در این حوزه می تواند دیگر جنبه های مختلف زندگی بشر را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.(دکتر بیژن نجفی / عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان)

منبع:جام جم آنلاین

کلید واژه ها: شیمی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]