کد خبر : 3827 پنج شنبه 21 اسفند 1393 - 02:37:18
استفاده-از-تکنولوژی-فضایی-برای-تشخیص-سرطان-پوست

استفاده از تکنولوژی فضایی برای تشخیص سرطان پوست

محققان آمریکایی در حال توسعه روشی هستند که با استفاده از دوربین های پیشرفته فضایی بتوان سرطان پوست را در مراحل اولیه تشخیص داد.

به گزارش ایرنا از ساینس، آژانس فضایی اروپا از یک دوربین پیشرفته برای رصد پوشش گیاهی زمین از فضا، استفاده می کند. این دوربین توسط یک شرکت بلژیکی تولید شده است و با شناسایی نور در محدوده طول موج های کوتاه می تواند بافت گیاهی زمین و محصولات کشاورزی را رصد کند. در حال حاضر آژانس فضایی اروپا از این فناوری برای کنترل آتشفشان ها و پوشش گیاهی آمریکا و آفریقا استفاده می کند.

تصاویر این دوربین به اندازه ای دقیق است که می توان از فضا، دو درخت کاشته شده روی زمین را باهم از نظر میزان رشد مقایسه کرد. 

محققان بر این باورند که با استفاده از این فناوری می توان به عمق بافت پوست بیمار نفوذ کرد و تغییرات سلولی و تمام عارضه های پوستی را شناسایی کرد.

سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان، به ویژه در آمریکاست. رایج ترین نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه بیش از 66 هزار نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا می شوند.

مهمترین عامل بروز سرطان پوست، اشعه ماورای بنفش خورشید است.

هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود 8.1 میلیارد دلار برآورد شده است. 

علاوه بر نور خورشید، عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناک و کشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از : 

• بیماری پارکینسون 

تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پارکینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست. 

• استعمال دخانیات 

استعمال هرگونه مواد مخدر باعث کاهش سیستم ایمنی فرد و درنتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می شود. 

• پیوند عضو 

معمولا برای بیمارانی که مورد پیوند عضو قرار گرفته اند تا سالها دارو هایی تجویز می شود که بدن آن ها عضو جدید را قبول کند و به اصطلاح پیوند پس نزند. اکثر این دارو ها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن شده و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهد.

• رادیوتراپی 

رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یکی دیگر از عوامل خطرزا است. 

مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند بدن را به طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند. 

استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت های خاصی انجام شود تا اثر بخش باشد. استفاده از لباس آستین بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است. 

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه شده است و لازم است هر 2 ساعت یکبار تجدید شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نیز الزامی است. 
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]