کد خبر : 37981 شنبه 01 خرداد 1395 - 09:00:47
اعلام-جزئیات-فنی-سامانه-دفاعی-اس-400-توسط-روسیه

افزایش توان دفاعی سیستم ضد موشک اس 400

اعلام جزئیات فنی سامانه دفاعی اس 400 توسط روسیه

سیناپرس: یکی از طراحان ارشد سامانه دفاعی اس 400 در روسیه ، در گفتگو با خبرگزاری تاس به معرفی جزئیات این سامانه و سیستم دفاع موشکی موسوم به S-300V4 پرداخته و از تلاش جهت افزایش توانمندی های این سیستم ها خبر داد.

پاول سوزینف ، طراح ارشد مرکز ساخت تجهیزات نظامی  آلماز آنتی اعلام کرد: سامانه دفاع موشکی اس 400 که توسط روسیه طراحی شده، به این کشور امکان می دهد تا شعاع دفاعی این سامانه را تا 400 کیلومتر افزایش دهد.

به اعتقاد کارشناسان با طراحی نسل جدید سیستم دفاع موشکی موسوم به S-300V4 با موشک های دوربرد جدید؛ این سیستم قادر به انجام وظایف دفاع موشکی غیر استراتژیک در شعاع بیشتری خواهد بود.

در حقیقت سامانه دفاعی اس 400 مدل تغییر یافته و پیشرفته سیستم قدیمی تر اس 300 محسوب شده که یک سیستم موشکی زمین به هوا بوده و قادر به تشخیص یکصد هدف مختلف به طور همزمان بوده و در آن واحد قادر به درگیر شدن با دوازده هدف است. به گفته طراحان این سیستم، هیچ نوع شی پرنده ای از جمله هواپیما، موشک های کروز و بالستیک ، هلیکوپتر و ... قادر به نفوذ در حریم این سیستم نخواهند بود.

سامانه S-300V4 که با هدف مقابله با موشک های بالستیک طراحی شده است؛ قادر به پوشش شعاع 400 کیلومتری بوده و این موضوع به معنی این است که در حال حاضر هیچ نوع سیستم هوابرد و هواپیماهای نظامی و موشک های مختلف از جمله تجهیزات سامانه AWACS قادر به ورود به شعاع 400 کیلومتری این سیستم نخواهند بود.

پاول سوزینف در ادامه توضیحات خود اضافه کرد: استفاده از این سامانه دفاعی ، توانائی هواپیماهای جنگنده و مهاجم را برای ورود به مناطق مورد نظر خود با محدودیت زیادی رو به رو می کند. این سیستم همچنین می تواند به صورت قابل توجهی شرایط تغییر صوت را در هنگام حمله و پس از آن ارزیابی کرده و واکنش نشان دهد. این ویژگی ها دقیقا منطبق با فناوری استفاده شده در سامانه دفاعی اس 400 با عنوان S-400 Triumf anti-aircraft weapon system و سایر سیستم های دفاعی نسل پنجم هستند.

گفتنی است این سیستم دفاعی که از سال 2014 میلادی در اختیار یگان های روسیه قرار گرفته، دارای توان مانور و واکنش سریع تر به میزان دو نیم برابر در مقایسه با نمونه های پیشین است.

در حقیقت سامانه دفاعی اس 400 مدل تغییر یافته و پیشرفته سیستم قدیمی اس 300 محسوب شده که یک سیستم موشکی زمین به هوا بوده و قادر به تشخیص یکصد هدف مختلف به طور همزمان بوده و در آن واحد قادر به درگیر شدن با دوازده هدف است. به گفته طراحان این سیستم، هیچ نوع شی پرنده ای از جمله هواپیما، موشک های کروز و بالستیک ، هلیکوپتر و ... قادر به نفوذ در حریم این سیستم نخواهند بود. پدافند موشکی اس 400 دارای سه موشک مختلف با بردهای متفاوت و کاربرهای متنوع است که آن را تبدیل به یکی از مخوف ترین سیستم های دفاعی جهان می کند.

در خاتمه گفتنی است در اواخر سال گذشته ، سخنگوی مرکز آلماز آنتی اعلام کرد ، کارشناسان این مرکز در حال تلاش برای بهبود بیشتر کارآئی این سیستم هستند.

منبع: tass

ترجمه: احسان محمدحسینی

کلید واژه ها: اس 400 - سامانه دفاع موشکی - پدافند -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]