کد خبر : 36423 یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 - 18:20:18
-اطلاع-ناسا-از-کسوف-و-خسوف‌های-1000-سال-آینده

اطلاع ناسا از کسوف و خسوف‌های 1000 سال آینده

ممکن است به نظر غیرقابل تصور باشد، اما در حقیقت ناسا درباره تمامی کسوف و خسوف‌هایی که طی 1000 سال آینده رخ خواهد داد، اطلاع دارد.

آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا یک کاتالوگ 5000 ساله دارد که در آن تمامی خورشید گرفتگی‌ها و ماه گرفتگی‌هایی که از سال 1999 قبل از میلاد رخ داده و همچنین آن‌هایی که تا سال 3000 پس از میلاد قرار است اتفاق بیفتد، را ثبت کرده است.

طبق گزارشی که در سایتVOX.com منتشر شده است ناسا می‌داند 27 ژانویه سال 2837 یک خورشید گرفتگی کامل در مکزیک جنوبی رخ خواهد داد. اگر رصدگران خوش‌شانس باشند و هوای آن روز صاف باشد، قادر به مشاهده پدیده‌ای خواهند بود که تاکنون مردم روی کره زمین آن را ندیده‌اند.

آژانس فضایی ناسا حتی زمان دقیق و کسر ثانیه رخداد این پدیده‌ها را می‌داند.

در این گزارش آمده است ناسا قادر به پیش‌بینی کسوف و خسوف‌ هاست، چرا که این پدیده‌ها متغیرهای بسیاری دارد؛ متغیرهایی از جمله مداری که زمین در آن به دور خورشید می‌چرخد، مداری که ماه در آن به دور زمین می‌چرخد و چرخش روزانه زمین.

ناسا در ادامه اعلام کرد: هر گرفتگی در دوره‌ای معروف به دوره ساروس تکرار می‌شود. این دوره برابر با هشت سال و 11 روز و هشت ساعت است. اگرچه این گرفتگی‌ها مجددا در همان مکان قبلی رخ نمی‌دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از زی نیوز، ساروس در اخترشناسی به دوره‌ای گفته می‌شود که برای پیشگویی زمان خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی استفاده می‌شود.

کلید واژه ها: کسوف - خسوف - ناسا -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]