کد خبر : 3423 شنبه 16 اسفند 1393 - 08:35:17
بناهای-تاریخی-که-در-کشاکش-جنگ-ها-در-خاورمیانه-آسیب-دیدند

بناهای تاریخی که در کشاکش جنگ ها در خاورمیانه آسیب دیدند

سیناپرس: سرمایه های فرهنگی یک کشور که نماد غرور و افتخار و به نوعی هویت یک کشور هستند نیز از صدمات جنگ در امان نمی مانند.

برخی از  بناها ی تاریخی که در جنگ های چند دهه اخیر خاورمیانه،‌به طور کلی منهدم شدند و یا دچار آسیب های جدی شدند را در این گزارش تصویری می بینید.

no-alt

مسجد بزرگ سامرا- زمانی بزرگترین مسجد دنیا بود که در قرن 19 در شمال بغداد ساخته شد.این مسجد به سبب مناره 52 متری که دور آن رمپی دایره ای شکل برای بالا رفتن ساخته شده بود شهرت داشت.این بنا در سال 2005 در حملات ناتو آسیب دید که مناره و دیوارهای اطراف آن خراب شد.

no-alt

کراک دس شوالیه ها در سوریه - قلعه ای از دوران جنگ های صلیبی که در قرن 11 بنا شد. دیوارهای قلعه در درگیری های اخیر به شدت آسیب دیده است.

no-alt

مقبره حضرت یونس در عراق –این مقبره در سال 2014 توسط شورشیان دائش نابود شد.

no-alt

مسجد خالد ابن ولید در سوریه –این مسجد در میان مشهورترین مساجد این کشور بود که در جریان درگیری ها نابود شد.

no-alt

پالمیرا در سوریه –آبادی در میان بیابان های سوریه که از هزاره دوم قبل از میلاد مسیح تا کنون پابرجاست و اکنون بیم آن می رود که مورد غارت قرار گیرد.

no-alt

موزه کشتار دست جمعی مسیحیان در سوریه – این مکان شامل کلیسا , موزه و آتشکده ای است که به طور مداوم روشن است.این مجموعه توسط شورشیان دائش در سال 2014 نابود شد.

no-alt

شهر سایرین در لیبی – شهری کلیدی برای یونانیان و رومیان که در سال 630 قبل از میلاد مسیح بنا نهاده شد.این بنا در طول انقلاب لیبی نابود شد.

no-alt

موزه هنر اسلامی در مصر- محل نگهداری بیش از 100000 شئی گران بها متعلق به تمام دوران های اسلامی که در اثر برخورد خودروی بمب گذاری شده به شدت آسیب دید و تعطیل شد.

no-alt

محل زندگی رهبر بزرگ در پاکستان – این بنای چوبی 121 ساله محل زندگی محمد علی جناح اولین رهبر پاکستان بوده که در اثر اصابت راکتی در سال 2013 به کلی نابود شد.

no-alt

مسجد العماری در غزه – این بنا در اثر حمله ی هوایی اسرائیل در درگیری های اخیر نابود شد.

no-alt

بیروت قدیم در لبنان – 15 سال جنگ داخلی و همچنین جنگ با اسرائیل موجب از بین رفتن پاریس خاورمیانه (بیروت قدیم) شد.

no-alt

مجسمه بودای بامیان در افغانستان - زیباترین میراث بودا که توسط طالبان تخریب شد زیرا آن را بت می پنداشتند.

no-alt

شهر باستانی بصرا در سوریه - این مکان برای 2500 سال به طور پیوسته محل زندگی اقوام مختلف بود. در قسمت مرکزی، یک تئاتر قدیمی رومی وجود دارد که در قرن 2 ساخته شد و تا قبل از درگیری های اخیر سالم بود اما اکنون آسیب جدی دیده است.

no-alt

مسجد بزرگ آلپو در سوریه - میراثی که در سال 715 توسط سلسله اموی ساخته شد. این بنا در میان قدیمی ترین مسجدهای دنیاست که در طی سالیان طولانی بناهای دیگری نیز به آن افزوده شد ,از جمله مناره معروفی که در قرن 11 ساخته شده است.این مسجد نیز در درگیری ها آسیب جدی دید.

no-alt

آسیاب آبی حما در سوریه -این آسیاب ها با 20 متر قطر که در قرن 5 ساخته شدند نشانه ای از سیستم آبیاری اولیه ساخت بشر بودند. گفتنی است 17 آسیاب که تا به امروز سالم مانده بودند در سال 2014 توسط جنگجویان سوزانده شدند.

no-alt

بازار آلپو در سوریه - مغازه های سرپوشیده در این بازار قدیمی مرکز تجارت کالاهای مرغوب محلی بودند , کالاهایی از قبیل پارچه , غذا ,طلا و جواهر در این بازار به فروش می رفت.این راهروهای قدیمی در درگیری های اخیر سوریه صحنه درگیری های شدیدی بود و اغلب قسمت های قدیمی و تاریخی آن ها نابود شد.

no-alt

پل دیره ظور در سوریه - این پل که توسط فرانسوی ها ساخته شد به خاطر چشم انداز زیبایی رودخانه فرات که از روی این پل قابل دیدن است مشهور بود. این پل نیز به علت استفاده به عنوان گذرگاهی کلیدی در درگیری های اخیر تخریب شد.

no-alt

نمرود عراق- شهر باستانی آشوریان در استان نینوا که محل گنج های بیشماری شامل مجسمه ها , آثار تاریخی و جواهرات بود و در درگیری های اخیر توسط شورشیان دائش کاملا تخریب شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]