کد خبر : 3228 چهارشنبه 13 اسفند 1393 - 07:57:29
گام-بزرگ-پژوهشگران-برای-درمان-ایدز

گام بزرگ پژوهشگران برای درمان ایدز

سیناپرس: پژوهشگران یک تیم بین المللی در کشور ایتالیا برای نخستین بار موفق به کشف محلی شدند که ویروس ایدز پس از ورود به بدن در آن مخفی شده و برای مدتی طولانی باقی می ماند . این کشف می تواند برای ساخت داروئی موثر در مبارزه با این ویروس استفاده شود .

یکی از ویروس های بسیار خطرناکی که طی دهه های اخیر ، بسیاری از مردم سراسر دنیا را مبتلا کرده و دلیل مرگ گروه زیادی از انسان ها در دو دهه اخیر بوده ، ویروس ایدز است . متاسفانه طی چند دهه ای که از کشف این ویروس گذشته است و تلاش های متعددی که در گوشه و کنار جهان جهت ساخت داروی قطعی و یا واکسن پیشگیری کننده از این بیماری انجام شده است ، هنوز هیچ توفیقی در این زمینه به دست نیامده و تلاش های پزشکان تنها منجر به تاخیر در روند کشنده بیماری و مرگ فرد مبتلا شده و امکان بهبود و سلامت کامل فرد بیمار وجود ندارد .

به تازگی تیمی از متخصصین و پزشکان در موسسه بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در شهر تریست واقع در شمال ایتالیا Trieste's International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (ICGEB) موفق به کشف آن چه با عنوان "dens" معرفی شده است ، شدند که در توضیح آن اعلام شد : این محل ، جائی است که ویروس اچ آی وی تا زمان مرئی شدن در بدن بیمار ، در آن مخفی می شود .

پژوهشگران و پزشکان ، این کشف جدید را بسیار مهم و حیاتی قلمداد کرده و احتمال می دهند این کشف بتواند منجر به ابداع و ساخت داروئی موثر بر علیه این ویروس شود . در این پژوهش ها که به سرپرستی پرفسور مائورو گیاچا Mauro Giacca انجام می شود ، محققان برای نخستین بار موفق به تصویر برداری از ساختار لنفاوی هسته سلول های سازنده ویروس اچ آی وی شده اند که می توان از این اطلاعات برای ساخت داروی موثر بر این ویروس بهره برد .

گفتنی است نتایج این پژوهش ها و خبر این کشف مهم ، روز گذشته در وب سایت مجله journal Nature قرار گرفته و به سرعت به مهمترین موضوع مورد بحث در محافل پزشکی تبدیل شد .

لازم به توضیح است که ویروس ایدز قادر به تطبیق و تزریق دی ان ای خود با سلول میزبان بوده و از این طریق می تواند ساختار ژنتیکی آن را آلوده کرده و به عنوان بخش تحت کنترل خود درآورد .

البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که هنوز مشخص نیست چرا این ویروس تنها با تعداد محدودی از 20 هزار ژن موجود در بدن انسان ترکیب شده و چگونه می تواند خود را داخل این ژن ها مخفی کرده و از داروها و سایر عوامل پنهان بماند .

 منبع 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]