کد خبر : 3090 دوشنبه 11 اسفند 1393 - 12:05:56
نابودی-میراث-فرهنگی-در-جنگ

نابودی میراث فرهنگی در جنگ

سیناپرس: یکی از ویرانگرانه ترین پدیده هائی که جوامع انسانی از دیرباز با آن رو به رو بوده است ، جنگ و تبعات ناشی از آن است . در این میان یکی از تاثیرات مخرب جنگ بر آثار تاریخی و فرهنگی وارد می شود که متاسفانه خسارات آن قابل جبران نیست .

یکی از جنبه های مخرب جنگ ، نابودی آثار و اشیا ارزشمند باستانی و تاریخی است که هر یک می توانند بازگو کننده بخشی از تمدن و فرهنگ بشریت بوده و متاسفانه به هیچ عنوان خسارات وارد شده به ان ها قابل بازگشت نبوده و بسیاری از این آثار طی جنگ های مختلف در سراسر دنیا برای همیشه از بین رفته اند . البته این موضوع ، پدیده جدیدی نبوده و بشر از روزگار کهن شاهد تخریب آثار و بقایای ارزشمند تاریخی اجداد خود در جنگ های عمدتا بی حاصل بوده است . برای نمونه تنها درطول جنگ جهانی دوم ده ها اثر تاریخی و موزه در قاره اروپا از بین رفت .

به تازگی نیروهای گروه تروریستی  داعش ویدئوی را منتشر کرده اند که در آن تعدادی از افراد این گروه تروریستی در حال تخریب مجسمه های باستانی و سایر آثار تاریخی موجود در موزه موصل هستند . این موضوع در حالی صورت می گیرد که پیش از این افراد این گروه ، کتابخانه شهر موصل را که دومین شهر بزرگ عراق محسوب می شود ، نابود کرده بودند . در این فاجعه فرهنگی بیش از ده هزار کتاب ارزشمند نابود شدند که در میان آن ها تعداد زیادی نسخه های منحصر به فرد آثار فرهنگی ، هنری ، فلسفه و تاریخ وجود داشت . از جمله آثار ارزشمند دیگری که طی این اقدام وحشیانه و ضد فرهنگی نیروهای داعش از بین رفت می توان به صدها نسخه از کتاب های خطی اشاره کرد .

باید خاطر نشان کرد که این گروه تروریستی پیش از این در حدود 290 اثر تاریخی ارزشمند را در سوریه نابود کرده بود که برخی از آن ها جز میراث ثبت شده جهانی و زیر نظر یونسکو بودند .  در این گزارش تصویری به بررسی برخی از آثار نابود شده فرهنگی – تاریخی در طول جنگ های مختلفی که طی دهه گذشته انجام شده است در سراسر دنیا ، پرداخته می شود . 

منبع

no-alt

نیروهای داعش در حال تخریب آثار تاریخی موجود در موزه نینوا در شهر موضل با استفاده از پتک و چکش

no-alt

در سال 2012 میلادی نیروهای شورشی در کشور مالی دو مقبره تاریخی ارزشمند را در مسجد Djingareyber واقع در شهر تیمبوکتو نابود کردند .

no-alt

– نمائی از مقابر تخریب شده مسجد Djingareyber واقع در شهر تیمبوکتو در کشور مالی

no-alt

نابودی بخشی از موزه آثار اسلامی در قاهره که در جریان انفجار بمب در دفتر مرکزی پلیس که در مجاورت موزه قرار داشت در سال 2014 آسیب شدیدی دید .

no-alt

- نمائی از موزه هنرهای اسلامی مصر و آثار تخریب شده در آن به وسیله انفجار بمب – سال 2014

no-alt

نابودی آثار تاریخی هزار و 600 ساله در بامیان افغانستان توسط نیروهای طالبان

no-alt

تصاویر ماهواره ای در سال 2014 نشان می دهد که هجده سایت تاریخی در کشور سوریه طی جنگ های داخلی این کشور در سال های اخیر ، آسیب شدیدی دیده اند . در این تصویر نمائی از شهر باستانی پالمیر دیده می شود .

no-alt

– در طول جنگ های داخلی سوریه همچنین بیش از 290 شی بسیار ارزشمند تاریخی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده بودند ، از بین رفت . در این تصویر نمائی از یک فروشگاه عتیقه جات در شهر حلب دیده می شود که در جنگ آسیب دیده است .

no-alt

منار مسجد اموی واقع در در شمال شهر حلب که در جنگ های داخلی به شدت آسیب دید . این منار به قرن 12 میلادی تعلق دارد .

no-alt

در سال 2012 بهترین و سالم ترین نمونه از قلعه های باقی مانده از جنگ های صلیبی که در سوریه قرار داشت به شدت تخریب شد . این قلعه Crac des نام دارد .

no-alt

- استقرار نیروهای درگیر در جنگ های داخلی سوریه در داخل یک اثر تاریخی که به جنگ های صلیبی تعلق داشت .

no-alt

نیروهای شورشی در جنگ علیه دولت مرکزی سوریه ، یکی از آثار تاریخی و حمام های باستانی را جهت اقامت خود تصرف کرده اند . این منطقه بعدها توسط این شورشیان به آتش کشیده شد .

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]