کد خبر : 3043 یکشنبه 10 اسفند 1393 - 21:07:35
-عواقب-کمبود-ویتامین-دی

عواقب کمبود ویتامین دی

سیناپرس: مطالعات جدید نشان می دهند که کمبود ویتامین دی باعث ایجاد نرمی استخوان شده و در احتمال خطر ابتلا به بیماری های دیابت نوع دو ، چاقی ، بیماری های قلبی و آنفلواآنزا تاثیر به سزایی دارد .

وجود ویتامین دی در بدن از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که جذب کلسیم در بدن به وسیله این ویتامین انجام گرفته  و در نتیجه به استخوان سازی کمک می کند و در صورت کمبود و فقدان این ویتامین ،  عارضه نرمی استخوان ایجاد می شود که بسیار خطرناک است .

پژوهش های جدید همچنین  نشان می دهد ؛ افرادی که از کمبود ویتامین دی رنج می برند ، بدون در نظر گرفتن اضافه وزنشان ، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری دیابت هستند .

این پژوهش ها از سوی محققان انجمن غدد درون ریز (Endocrine Society) انجام شده است . پژوهشگران این انجمن  معتقدند ، افرادی که فاقد ویتامین دی در بدن خود هستند به احتمال زیاد از بیماری های متابولیکی همچون دیابت نوع دو ، پیش دیابت (prediabetes) و چاقی رنج می برند . در حقیقت به اعتقاد این پژوهشگران به نوعی می توان یکی از علل اصلی اینگونه بیماری ها را کمبود ویتامین دی به حساب آورد .

لازم به ذکر است که بیماری پیش ‌دیابت (prediabetes) وضعیتی است که در آن اگر چه قند خون تا حدودی بالا است ولی بیمار از همه ملاک های بیماری دیابت بر خوردار نیست .

محققان تخمین زده اند که حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان از کمبود ویتامین دی رنج می برند که علت آن قرار نگرفتن در معرض نور خورشید  است . از این رو می توان گفت که نور خورشید یکی از منابع طبیعی ویتامین دی است که افراد باید به آن اهمیت دهند .

قابل توجه است که کمبود ویتامین دی به شدت بخشیدن برخی از بیماری کمک می کند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می شود :

  1. بیماری های قلب و عروق (Cardiovascular disease) :

کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را تا 62 درصد افزایش می دهد . این مطالعات جدید نشان می دهد که کمبود ویتامین دی همانند عواملی چون سیگار کشیدن ، کمبود فعالیت های بدنی و سایر عوامل موثر در بیماری های قلبی – عروقی ، به طور قابل توجهی باعث افزایش احتمال خطر ابتلا به این بیماری های کشنده می شود .

  1. آنفلوآنزا (Flu) :

فقدان ویتامین دی در بدن می تواند باعث عود کردن سرماخوردگی و افزایش عفونت تنفسی شود چرا که این ویتامین نقش مهمی در فعال کردن سلول های سیستم ایمنی بدن داشته تا بتوانند به مقابله عفونت بپردازند .

  1. کم خونی (Anemia) :

کمبود هموگلوبین در خون باعث ایجاد بیماری کم خونی می شود و مطالعات انجام شده توسط محققان مرکز کودکان جانز هاپکینز (Johns Hopkins Children’s Center) نشان می دهد ، افرادی که سطح هموگلوبین خونشان پائین است از کمبود ویتامین دی نیز رنج می برند . اگر چه هنوز نقش دقیق ویتامین D و کم خونی در حال بررسی و پژوهش قرار داشته اما شواهد  و دلایل کافی  وجود دارد که نشان دهنده  ارتباط مستقیمی بین بیماری کم خونی و کمبود ویتامین دی است .

  1. آسیب های مغزی (Brain damage) :

پژوهش های انجام شده توسط محققان دانشگاه کنتاکی (Kentucky) نشان می دهد که کمبود ویتامین دی می تواند به برخی از پروتئین های مغز موش ها صدمه وارد کند . این تحقیقات نشان می دهد که فقدان این ویتامین بر وضعیت اکسیداتیو مغز (oxidative status) ، عملکرد شناختی و قدرت حافظه تاثیر منفی می گذارد .

  1. ناباروری (Infertility) :

پژوهش های انجام شده توسط پزشکان اتریشی مشخص می کند که ویتامین دی باعث تحریک تولید هورمون مردانه تستوسترون و هورمون زنانه پروژسترون می شود ، در نتیجه ، کمبود این ویتامین در تولید مثل اختلال ایجاد خواهد کرد . محققان معتقدند که پیاده روی روزانه در معرض نور خورشید به تقویت سلامت باروری کمک می کند .

منبع
 

کلید واژه ها: ویتامین دی - بیماری قلبی - دیابت -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]