کد خبر : 29253 دوشنبه 12 بهمن 1394 - 13:08:59
اولین-سمپوزیوم-بیولوژی-تولیدمثل-سلول‌های-بنیادی-و-پزشکی-بازساختی-در-یزد-برگزار-می‌شود

13 اسفند ماه؛

اولین سمپوزیوم "بیولوژی تولیدمثل سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" در یزد برگزار می‌شود

نخستین سمپوزیوم تخصصی "بیولوژی تولیدمثل و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" به میزبانی استان یزد قطب ناباروری کشور، برگزار می‌شود.

دکتر بهروز افلاطونیان دبیر علمی این سمپوزیوم در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به میزبانی نخستین سمپوزیوم تخصصی "بیولوژی تولید مثل و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" کشور در یزد، تصریح کرد: این سمپوزیوم از سوی مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی و با همکاری ستاد توسعه علوم سلول‌های بنیادی معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد و جهاددانشگاهی یزد در تاریخ 13 اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود.

وی در این رابطه اظهار کرد: در یک سال گذشته نظر به همکاری‌های انجام شده بین مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد و جهاددانشگاهی استان با ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با توجه به پیشرفت سریع علم و تخصصی‌تر شدن رشته‌های علمی، طبق صلاحدید ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با توجه به قطبیت استان یزد در درمان ناباروری کشور و ایجاد رشته دکترای تخصصی بیولوژی تولیدمثل، برگزاری این سمپوزیوم ملی به میزبانی یزد در دستور کار قرار گرفت.

مدیر مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد مهمترین هدف از برگزاری این سمپوزیوم را علاوه بر اشاعه علوم مرتبط با سلول‌های بنیادی در حوزه بیولوژی تولیدمثل، آشنایی محققان و دانشجویان با جدیدترین دستاوردهای این رشته تخصصی در دنیا خواند و عنوان کرد: محورهای اصلی سمپوزیوم شامل تولید سلول‌های بنیادی از منابع دستگاه تولیدمثلی، تمایز سلول‌های بنیادی به سلول‌های ارگان‌های تولیدمثلی و دورنمای مهندسی با فتوپزشکی بازساختی در بازسازی بافت‌ها و ارگان‌های تولیدمثلی است.

دکتر افلاطونیان با اشاره به حضور محققان و اساتید صاحب‌نام کشور در این سمپوزیوم، اظهار کرد: سمپوزیوم یزد دارای امتیاز بازآموزی از وزارت بهداشت و درمان کشور برای شرکت‌کنندگان خواهد بود.

وی در ادامه یادآور شد: کارگاه تئوری و عملی کار با سلول‌های بنیادی جنینی انسانی نیز با همکاری ستاد توسعه سلول‌های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری در مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد، نیز 12 اسفند ماه برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد به عنوان یک مرکز هم‌طراز با بسیاری از مراکز علمی مطرح دنیا، خاطرنشان کرد: تاکنون این مرکز در موضوعاتی از جمله تولید انواع سلول‌های بنیادی جنینی انسانی، پالپ دندان، مغز استخوان، بندناف، اندومتر، آمنیوتیک فلویید و سلول‌های بنیادی از بیضه انسان، طرح‌های متعدد تحقیقاتی را انجام داده که نتایج آنها در سمینارها و مجلات معتبر ملی و بین‌المللی نیز منتشر شده است.

دکتر افلاطونیان در مورد امکان استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان ناباروری نیز ابراز امیدواری کرد که این علم در آینده با تحقیقات و پژوهش‌های محققان بتواند در درمان ناباروری نیز کمک کند هر چند که نباید از سلول‌های بنیادی انتظارات غیرواقع نیز داشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]