کد خبر : 2765 چهارشنبه 06 اسفند 1393 - 19:18:17
واکاوی-ارتباط-کمبود-ویتامین-D-و-چاقی-با-دیابت-

واکاوی ارتباط کمبود ویتامین D و چاقی با دیابت

سیناپرس: بر اساس پژوهشی که به تازگی صورت گرفته، افرادی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند، بدون در نظر گرفتن لاغر یا چاق بودن، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

ویتامین D به جذب کلسیم و در نتیجه حفظ استحکام استخوانها و سلامت عضلات کمک می کند. پوست بدن با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور طبیعی این ویتامین را تولید می کند و به نسبت کمتر می توان آن را از طریق مواد غذایی مانند شیر غنی شده با ویتامین D تامین کرد.

آیا بین چاقی، دیابت و ویتامین D  ارتباطی وجود دارد؟ پژوهشگران برای پاسخ به این پرسش، آزمایشی روی 118 شرکت کننده انجام داده و آنها را بر اساس شاخص توده بدن (BMI) به سه دسته طبقه بندی کردند. افرادی که دیابت داشتند، کسانی که در معرض دیابت بودند و کسانی که هیچگونه اختلال متابولیکی نداشتند. در همه این افراد، سطح ویتامین D و ژن پذیرنده این ویتامین در بافت چربی اندازه گیری شد.

تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده نشان داد که افراد چاقی که اختلالات متابولیکی نداشتند، سطح بالاتری از ویتامین D را دارا بودند. به همین ترتیب، احتمال کمبود ویتامین D در افراد لاغر مبتلا به دیابت و یا دارای اختلالات متابولیکی بیشتر از سایرین بود. این مطالعه نشان می دهد که سطح ویتامین D با متابولیسم قند خون ارتباط بیشتری دارد تا با شاخص توده بدن و چاقی.

مشروح این پژوهش در نشریه The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است.

کلید واژه ها: دیابت - ویتامین D - چاقی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها