کد خبر : 2306 پنج شنبه 30 بهمن 1393 - 08:32:21
کشف-گونه-جدید-ویروس-HIV-در-کوبا

کشف گونه جدید ویروس HIV در کوبا

سیناپرس: پزشکان کوبائی با نوع جدیدی از ویروس اچ آی وی رو به رو شده اند که نسبت به نمونه های پیشین جهش یافته و بسیار سریع تر و خطرناک تر از ویروس های عادی اچ آی وی که منجر به بیماری ایدز می شوند عمل می کند .

روز گذشته منابع رسمی دولتی در کشور کوبا خبر از کشف نوعی ویروس جدید نقص سیستم ایمنی بدن انسان یا  human immunodeficiency virus که به صورت مخفف  HIV که نامیده می شود ، دادند .

به گزارش منابع پزشکی در کشور کوبا ، پزشکان این کشور با فرد بیماری رو به رو شده اند که  مبتلا به نوعی جدید و جهش یافته از این ویروس بود که با سرعتی بسیار زیاد سیستم ایمنی بدن را از کار انداخته و به ایدز تبدیل می شود .

پژوهش های انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی پدرو کوری Pedro Kouri  که از مراکز زیر مجموعه مرکز پزشکی استوائی در شهر هاوانا محسوب می شود ، نشان دهنده این موضوع است که ویروس اچ ای وی می تواند بین هشت تا ده سال در بدن انسان باقی مانده و طی این مدت به آرامی سیستم ایمنی را از کار انداخته و به ایدز تبدیل شود . در  حالی که در  این ویروس جدیدا  کشف شده ، این فرایند بسیار سریع صورت گرفته و بیمار طی سه سال از پا در می آید .  

ویروس نقص سیستم ایمنی بدن انسان که به اختصار اچ آی وی نامیده می شود ، عامل اصلی بیماری ایدز محسوب شده و در فعالیت خود به گلوبول های سفید و  لنفوسیت های تی CD4  T حمله کرده و عملکرد آن ها را مختل می کند . این ویروس از طریق هر نوع تماس خونی می تواند منتقل شده و تا کنون هیچ نوع درمان یا واکسن قطعی برای مبارزه با این بیماری ارائه نشده است . در حال حاضر تنها از طریق روش درمانی ضد ویروس می توان مدت زمان زندگی فرد بیمار را کمی افزایش داد . ویروس اچ آی وی از جمله ویروس ها ی آهسته گستر هستند که دوره مخفی بودن آن ها نسبتا طولانی است .

منبع

کلید واژه ها: اچ آی وی - ایدز - کوبا -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]