کد خبر : 21918 سه شنبه 26 آبان 1394 - 21:43:37
کند-شدن-رشد-علمی-ایران-در-پزشکی

کند شدن رشد علمی ایران در پزشکی

سینا پرس : معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: چالش اساسی این است ایران در یک دوره، رشد سریعی در دنیا در حوزه پزشکی داشته اما در حال حاضر رشد علمی به سرعت گذشته پیش نمی رود.

 دکتر باقر لاریجانی در حاشیه کنگره بین المللی تازه ترین دستاوردهای پژوهش در دانش پزشکی «دکتر یلدا» در جمع خبرنگاران به وضعیت آموزش پزشکی در کشور اشاره کرد: در سال های اخیر دانشگاه های علوم پزشکی در کشور ما توسعه یافته و در حال حاضر ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی و ۵۰۰ مرکز تحقیقات ، ۱۸ هزار عضو هیات علمی و ۲۰۰ هزار دانشجو در کشور وجود دارد.

۳۳ درصد تولیدات علمی کشور مربوط به حوزه پزشکی است

وی با بیان این که ۳۳ درصد تولیدات علمی کشور مربوط به حوزه پزشکی است، عنوان کرد: رتبه تولیدات علمی پزشکی کشور در برخی از بانک های اطلاعاتی جهانی  ۱۷ است.

لاریجانی گفت: چالش اساسی این است که بر اساس برخی اطلاعات، ایران در یک دوره، رشد سریعی در دنیا در حوزه پزشکی داشته است اما در حال حاضر رشد علمی در حوزه پزشکی کشور به سرعت گذشته پیش نمی رود. لذا باید برنامه ریزی های مفصلی برای حفظ آن داشته باشیم.

وی افزود: افت و خیزهایی در بخشی از حوزه های پزشکی داریم اما با برنامه ریزی هایی که در حال انجام است و با حرکت دانشگاه ها به سمت ماموریت گرایی و نیز نگاه آمایشی که به دانشگاه ها داریم امید است در سال های آتی رشد در حوزه پزشکی را همانند گذشته افزایش دهیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت استناد به تحقیقات حوزه پزشکی کشور اظهار کرد: استناد به تحقیقات نسبت به آمار انجام تحقیقات پایین تر است. ایران در منطقه کشور اول در برخی حوزه ها در حیطه تولیدات علمی و کشور اول در حوزه استناد است اما در دنیا کشور هفدهم در حوزه تولیدات پزشکی و کشور بیستم در حوزه استنادات است.

لاریجانی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما ارجاع و استناد دادن بین محققان چندان جا نیافتاده است. از سوی دیگر بانک های اطلاعاتی کشور محدود است و به همین دلیل محققان کمتر به آن استناد می دهند. اما کشور نیازمند حمایت جدی تر تحقیقات عمیق و پایه برای افزایش روند استناد به تحقیقات علمی کشورمان هستیم.

ایران دهمین کشور از نظر تحصیلات دانشگاهی پزشکی در دنیا است

وی با اشاره به دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور در حوزه پزشکی تحصیل می کنند، گفت: تعداد این دانشجویان نسبت به ۲۰۰ هزار  دانشجوی گروه پزشکی داخل کشور بالا نیست. اما با توجه به این که ایران دهمین کشور از نظر تحصیلات دانشگاهی پزشکی در دنیا است تعداد دانشجویان ایرانی در کشورهایی که سطح علمی پایینی دارند در روند رشد علمی ایران تاثیر ندارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: دانشجویان ایرانی که در کشورهایی همانند فیلیپین و امارات برای تحصیل در رشته پزشکی مراجعه می کنند پس از بازگشت به کشور با چالش های جدی برای پذیرفته شدن مواجه هستند.

وی با اشاره به بودجه بخش پژوهشی حوزه پزشکی در کشور گفت: با توجه به تعداد بالای دانش آموختگان می توان سرمایه گذاری بیشتری انجام داد اما کشور مشکلات خاص خود را دارد. از سال های گذشته مقرر بوده ۲ درصد از میزان تولید ناخالص ملی به پژوهش در حوزه پزشکی اختصاص یابد اما هنوز این عدد کمتر از یک درصد است. در حالی که برخی از کشورها تا ۴ درصد را به این موضوع اختصاص می دهند.

لاریجانی تاکید کرد: در تلاشیم در برنامه ششم توسعه و نیز در بودجه های سالانه این موضوع منعکس شود و بتوان حمایت بیشتری انجام داد.

وی با اشاره به لزوم پیشگری از بیماری های غیر واگیر در کشور عنوان کرد: یکی از موارد جدی برای سلامت جامعه ما بیماری های غیر واگیر است به طوری که ۷۰ تا ۸۰ درصد مرگ و میر و بار بیماری ها در کشور مرتبط به این حوزه است.

معاون وزیر بهداشت با بیان این که در کشور برنامه ریزی های مفصلی برای تحول جدی در کنترل و درمان بیماری های غیر واگیر انجام شده است، اظهار کرد: متاسفانه همچنان کشور ما در میزان ابتلا به این نوع بیماری ها با رشد مواجه است. این موضوع در ریسک فاکتورها همانند تحرک بدنی، استفاده از دخانیات و تغذیه نامناسب و غیره بیشتر به چشم می خورد.

هدف گذاری ویژه برای کاهش آمار اعتیاد و حوادث جاده ای در ایران

معاون آموزشی وزارت بهداشت، با اشاره به این که بیماری های قلب و عروق، چاقی، دیابت و انواع سرطان ها و برخی بیماری ها همانند بیماریهای تنفسی و آسم در رأس بیماری های غیر واگیر در کشور ما است، خاطرنشان کرد: چهار هدف گذاری برای کنترل و درمان بیماری های غیر واگیر شامل دیابت، بیماری های قلب و عروق، سرطان ها و بیماری های تنفسی و آسم انجام شده است.

وی افزود: در کشور ما با توجه به بالا بودن نرخ اعتیاد و نیز آمار بالای حوادث جاده ای و ترافیکی هدف گذاری ویژه و جداگانه ای نیز برای کاهش این موارد انجام شده است.

لاریجانی با اشاره به این که این هدف گذاری ویژه شامل بیماری های روحی و روانی نیز می شود، عنوان کرد: همچنین در تلاشیم مصرف نمک و چربی های غیر اشباع را نیز در جامعه کاهش دهیم.

بیماری های قلبی و عروقی و دیابت بالاترین بار بیماری در کشور را دارند

وی با اشاره به این که بیماری های قلبی و عروقی و دیابت جز بالاترین ریسک فاکتورها و بار بیماری ها در کشور ما است، اظهار کرد: تحرک بدنی و بهبود وضعیت تغذیه در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر به تفصیل بررسی شده است.

لاریجانی ادامه داد: برای تمام بیماری های  ذکر شده چهار مورد پیگیری می شود با این مضمون که در حیطه قانونگذاری و کنترل های کلی می توان به چه اقداماتی دست زد؟ همچنین کاهش ریسک ها، نحوه ارائه خدمات و نحوه  پایش این بیماری ها و اقدامات انجام شده در آنها از دیگر مواردی است که در حیطه کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیر دنبال می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که دلیل تاکید ما بر بیماری های غیر واگیر به معنی بی توجهی به بیماری های واگیر نیست، گفت: در برخی موارد شیوع اپیدمی ها نوپدید می تواند یک کشور را با چالش های جدی مواجه کند.

لاریجانی با اعلام خبر نهایی شدن سند بیماری های دیابت در هفته آینده در سمینار بین المللی دیابت خاطرنشان کرد: این موضوع در سایر بخش ها همانند انواع بیماری های غیر واگیر، تغذیه و سبک زندگی نیز به مرور پیگیری می شود. همچنین با تصمیم های کشوری در صدد هستیم موضوع  کاهش مصرف نمک و چربی های غیر اشباع را به جد در دستور کار قرار دهیم.
وی با ابراز تاسف نسبت به این که مبارزه با بیماری های غیر واگیر سخت تر و زمان بر تر است، اظهار کرد: همچنین نتایج آن در بازه زمانی طولانی تری به دست می آید.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها