کد خبر : 20691 دوشنبه 11 آبان 1394 - 16:59:51
ستاری:گسترش-اقتصاد-دانش-بنیان-درکشور-در-گرو-اصلاح-رویکردهای-گذشته-است

ستاری:گسترش اقتصاد دانش بنیان درکشور در گرو اصلاح رویکردهای گذشته است

معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت ویژه ونقش هویت سازاقتصاد دانش بنیان در صنعت وبازرگانی کشور و حرکت دادن کشور به سوی پیشرفت و توسعه،گفت:گسترش این اقتصاد در گرو گفتمان ،فرهنگ سازی و اصلاح رویکردهای گذشته است.

 دکتر سورنا ستاری در نشست مشترک با محسن جلال‏پور رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن وکشاورزی ایران واعضای اتاق با اشاره به اهمیت ویژه و نقش هویت ساز اقتصاد دانش بنیان در صنعت و بازرگانی کشور و حرکت دادن کشور به سوی پیشرفت و توسعه، گسترش این اقتصاد را در گرو گفتمان و فرهنگ سازی و اصلاح رویکردهای پیشین دانست و افزود: فرهنگ نفتی که بیش از 105 سال به عرصه‏های گوناگون کشورمان از جمله اقتصاد حکم فرما بوده است به غلط به ما آموخته که ارزش و دارایی را نه در مغرها، بلکه در جیب ها جست و جو کنیم.
وی بیان کرد: لذا براساس همین فرهنگ نادرست این تصور را داشته‏ ایم که با دسترسی به منابع زیرزمینی می توانیم همه خواسته ها مانند دانش خلاقیت و نوآوری را نیز خریداری کنیم.
ستاری گفت: این درحالی است که امروزه این فرهنگ جایی دراقتصاد کشورها نداشته و دارایی‏های محدود مثل نفت وگاز سرمایه تلقی نمی‏شود، مصداق تغییر این رویکردآن است که امروزه شرکت های بزرگ نفتی و گازی جای خود را به شرکت های مبتنی برفناوری داده‏اند و ما نیز نیازمند تغییر رویکرد جدی و حرکت به سمت ایجاد چنین شرکت‏هایی هستیم.

*** توانمندی خارق العاده کشور با سرمایه انسانی تحصیل کرده
ستاری با یادآوری اندوخته ارزشمند نیروی انسانی تحصیل کرده کشورمان گفت: این دارایی ارزشمند سرمایه ای است که تاکنون از نگاه ما مغفول مانده است اما کشورهایی درآن سوی مرزها به این دارایی ارزنده کشورمان نگاهی جدی دارند، مثلا هشتاد درصد از دانشجویان ایرانی ساکن در آمریکا دررشته های مهندسی تحصیل می کنند و تعداد دانشجویان مهندسی در ایران معادل کشور آمریکا است.
وی یادآورشد: درعین حال ایران پنجمین تربیت کننده مهندس در سطح جهانی است و تعداد فارغ التحصیلان مهندسی زن کشورمان فراتر از کشوری همچون امریکا است که این موضوع نشان دهنده توانمندی خارق العاده کشور ایران در تولید و تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده و کارآمد است.
وی ظرفیت پارک ها و شهرک های فناوری در توسعه کشور و حل مشکلات شهری رادرخور توجه دانست و با اشاره به پیگیری تصویب معافیت‏های مالیاتی شهرک‏ها وپارک های فناوری توسط مجلس شورای اسلامی، افزود: پارک های فناوری نه تنها به عنوان محلی برای توسعه فناوری هستند بلکه به عنوان یک فرهنگ می توانند زمینه ساز حل مشکلات شهری باشند، لذا آینده کلان شهرها که با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند در دستان فناوری و نوآوری برآمده ازدل همین پارک های فناوری و مراکز نوآوری است.
وی گفت: درحال حاضراضافه کردن کارخانه ها مراکز صنعتی که تنها آلوده سازی محیط زیست را به دنبال دارند راه حل اشتغال نیست بلکه فرهنگسازی میدان دادن به نوآوری وخلاقیت سرمایه انسانی برمبنای فناوری های نوین راهکارحل مشکلات وایجاد اشتغال پایدار است.

*** نقش متحول کننده فناورهای همگرا
ستاری فناوری های همگرا را زمینه ساز تحول وانقلاب آینده جهان دانست وگفت : درحالی که فناوری اطلاعات بستری برای توسعه فناوری وخلق نوآوری به شمارمی‏آید انقلاب آینده جهان درفناوری اطلاعات خلاصه نمی شود و آینده جهان در دستان شرکت های بزرگ در دیگر حوزه های فناوری های همگرا (nbics) مانند بیوفناوری، نانو فناوری وعلوم شناختی خواهد بود.

*** دانشگاه ها بخش مهمی از اقتصاد دانش بنیان هستند
معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری با اشاره به نقش انکار ناپذیر و راهبردی دانشگاه ها در بروز نوآوری نیروی انسانی برمبنای اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد وگفت: ما نمی توانیم از فارغ التحصیلان دانشگاهی انتطار نوآوری وحل مشکلات جامعه را داشته باشیم درحالی که آنان را درمحیطی کاملا جدا و بدون ارتباط با جامعه پیرامونی تربیت می کنیم وپس از فارغ التحصیلی نسبت به آنان مسوولیتی نداریم دانشگاه ها در عین حال که بخش مهمی از مبلمان شهری هستند.
وی گفت: دانشگاه ها باید نسبت فارغ التحصیلان خود با حرکت دادنشان به سوی کارآفرینی وایجاد شرکت های دانش‏بنیان مسوول باشند و دانشگاه ها تا زمانی که بخش مهمی از درامد خود را از محل فروش فناوری و ارتباط با صنعت کسب نکنند نمی توانند در حل مشکلات جامعه ، توسعه و پیشرفت کشور نقش آفرین باشند. 
ستاری افزود: صنعت قابل خریداری نیست و صنعتی که از دل دانشگاه خارج نمی شود نیازمند نوآوری وخلاقیت نیست چرا که صنعت در دل خود طراحی ساخت و بهینه سازی داشته و صنعت خریدنی در بهترین حالت کارخانه است و نیازی به دانشگاه نخواهد داشت 
معاون علمی رئیس جمهور ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با اتاق بازگانی ایران در قالب کمیته مشترک همکاری به منظور گسترش اقتصاد دانش بنیان اظهارکرد : معاونت علمی وفناوری به طور کامل در زمینه تحقق اقتصاد دانش بنیان آماده همکاری با اتاق بازرگانی ایران است و امیدواریم در قالب این همکاری حمایت از شرکت های دانش بنیان به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به ضرورت حضورسرمایه گذاران داخلی وخارجی درعرصه اقتصاد دانش بنیان گفت: امیدواریم سرمایه گزاران آینده به جای سرمایه گزاری روی کارخانه و صنایعی که مشکلات زیادی برای جامعه ایجاد کرده اند، به توجه و سرمایه گزاری روی دانش نوآوری و خلاقیت جوانان کشور روی بیاورند.
به گزارش ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری،وی یادآور شد: تجربه نشان داده است که شرکت های دانش بنیان زمینه بسیارخوبی برای اشتغال وثروت آفرینی هستند و نمونه های موفق این شرکت ها که در شرایط بد اقتصادی رونق دوچندان داشته اند در اطرافمان کم نیستند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]