کد خبر : 20099 یکشنبه 23 فروردین 1394 - 14:43:51
پودر-صنعتی-جایگزین-سبوس-مورد-استفاده-در-صنعت-فولاد-اصفهان-شد

پودر صنعتی جایگزین سبوس مورد استفاده در صنعت فولاد اصفهان شد

مدیر تولید پودر جایگزین سبوس برنج در صنعت فولاد استان اصفهان گفت: بدنبال جایگزینی پودر صنعتی به جای سبوس خوراکی در صنعت فولاد اصفهان، دو خط تولیدی راه اندازی شد.

حسین ادریس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه صنایع استان از جمله فولاد و ذوب آهن در هر سال نزدیک به ۱۰ هزار تن سبوس خوراکی برای تولیدات خود احتیاج دارند و در فصولی از سال با کمبود سبوس مواجه می‌شویم بنابراین اقدام به تولید پودر جایگزین سبوس خوراکی کردیم.

وی بیان داشت: در همین راستا پروژه تحقیقاتی پودر عایق جایگزین سبوس برنج در ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه اصفهان در شرکت دانش بنیان فولاد نقش جهان شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان کلید خورد.

مدیر عامل شرکت فولاد گستر نقش جهان خاطرنشان کرد: طرح این پروژه که به سفارش فولاد مبارکه اصفهان به این شرکت ارائه شد پس از دو سال کار مطالعاتی امروز به مرحله تولید رسیده است.

ادریس با اشاره به اینکه در حال حاضر دو خط تولید پودرنیمه صنعتی جایگزین سبوس خوراکی در استان اصفهان راه اندازی شده است، گفت: این پودر می تواند جایگزین کامل سبوس خوراکی شود.

وی با اظهار اینکه هم اکنون پودر نیمه صنعتی در فولاد صبای اصفهان استفاده شده است، گفت: در حال حاضر حجم تولید این پودر مشخص نیست زیرا که هنوز مسئولان استان در استفاده کردن یا نکردن آن به یک تصمیم قاطع نرسیده اند.

ادریس گفت: با توجه به مسئله کم آبی و مشکلات پیش روی کشاورزی و از سوی دیگر تصمیم دولت بر اینکه تنها مناطق شمال کشور اقدام به برنج کاری کنند بنابراین استفاده از عایق سبوس که جزو مواد اصلی و اولیه صنایع کشور است دچار مشکل می شد که تا قبل از تولید این پودر برای جبران کمبود اقدام به واردات سبوس می کردند.

وی خاطرنشان کرد: سبوس برنج با توجه به اینکه آلودگی زیست محیطی ایجاد می‌کند بنابراین تولید این پودر به نحوی این مشکل را نیز حل کرده است.

مدیر تولید پودر جایگزین سبوس برنج در صنعت فولاد استان اصفهان بیان داشت: قیمت این پودر با سبوس برابری می کند و حتی بر اساس برآوردها در فصولی که سبوس نیست ۳۰ درصد هم ارزان تر به دست صنایع می‌رسد.

وی بیان داشت: در حال حاضر این پودر در اشل های بزرگ صنعت فولاد استفاده نشده است.

ادریس گفت: سبوس برنج و خاکستر آن به عنوان یک ماده عایق حرارتی بسیار خوب در تولید فولاد به خصوص بر روی تاندیش و پاتیل استفاده می‌شود.

وی بیان داشت: با توجه به چگالی پایین آن و حجم بالای این ماده، انبار کردن آن نیاز به فضای بسیار زیادی دارد.

مدیر تولید پودر جایگزین سبوس برنج در صنعت فولاد استان اصفهان بیان داشت: با توجه به کافی نبودن کشت برنج، صنایع فولاد در نیمی از سال با مشکل تامین سبوس مواجه می‌شوند.

سالانه ۱۰هزار تن سبوس در صنعت فولاد استفاده می شود. وی اعلام کرد: سالانه تنها در استان اصفهان حدود ۱۰ هزارتن از این ماده در صنایع فولاد مصرف می‌شود.

ادریس اعلام کرد: در برخی فصول سال سبوس برنج نایاب شده و حتی با توجه به خشکسالی در کشور، در سال‌های گذشته به شدت صنایع فولاد در تامین این ماده دچار مشکل و ناچار به واردات این ماده از کشورهای دیگر همچون چین، تایلند و غیره شده‌ است.

وی گفت: طبق برآوردهای اولیه، تنها در استان اصفهان و در سال‌های گذشته حدود ۵ میلیون دلار برای خرید این ماده ارز خارج شده است که این رقم در کل کشور به مراتب بیشتر است.

مدیر عامل شرکت فولاد گستر نقش جهان اعلام کرد: با توجه به شرایط کنونی که به دنبال کشت کم برنج و کمبود سبوس و خارج شدن ارز از کشور به دلیل واردات زیاد اقدام به تولید پودر جایگزین سبوس برنج در صنایع فولاد اصفهان کردیم.

وی گفت: تولید این محصول حدود ۳۰ درصد ارزانتر از سبوس برشته بوده و حمل و نقل و انبارداری آن بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر است.

ادریس اضافه کرد: خاصیت عايق حرارتی بسیار قوی در سطح مذاب تانديش و جلوگیری از كاهش افت دما، توانايی جذب ناخالصی ها و به دام انداختن سرباره ورودی از پاتیل به تاندیش و آلودگی کمتر نسبت به سبوس از جمله مزایای این پودر است.

وی ادامه داد: با توجه به خشکسالی در کشور و نیاز حتمی تمامی صنایع وابسته به ذوب ریزی و فولاد به سبوس برنج و همچنین به طور طبیعی، نبودن برنج کاری در برخی فصول سال با تولید این ماده در اندازه صنعتی، کمک شایانی به جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.

کلید واژه ها: سبوس - فولاد - فناوری -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]