کد خبر : 19414 پنج شنبه 30 مهر 1394 - 12:38:11
یک-داروی-درمان-افزایش-سطح-پتاسیم-به-تایید-سازمان-غذا-و-داروی-آمریکا-رسید

یک داروی درمان افزایش سطح پتاسیم به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسید

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) یک داروی کنترل افزایش سطح پتاسیم را که گفته می شود عوارض جانبی کمتری در قیاس با داروهای مشابه دارد، تایید کرد.

این دارو 'ولتاسا' Veltassa نام دارد و افزایش مرگبار سطح پتاسیم خون را کنترل می کند. 
هایپرکالمی به شرایط مزمنی گفته می شود که بیشتر گریبانگیر بیماران کلیوی است و در آن سطح پتاسیم خون به طور غیر عادی افزایش پیدا می کند و سبب نامنظم شدن ضربان قلب می شود. این شرایط بسیار پیچیده است و می تواند منجر به مرگ بیمار شود.
این دارو محصول شرکت Relypsa و به صورت پودر است که بیمار باید آن را با آب مخلوط و مصرف کند. Veltassa به محض ورود به روده، به مولکول های پتاسیم متصل شده و مقدار مازاد را از بدن خارج می کند. 
شرکت تولید کننده این دارو در مورد مصرف همزمان Veltassa با داروهای دیگر هشدار داده و اعلام کرد که ممکن است مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر، مانع از جذب آنان شود.
عوارض جانبی این دارو بسیار کمتر از داروهای مشابهی مانند Kayexalate است که به همین منظور تجویز می شوند. یبوست و خونریزی دستگاه گوارشی، از مهمترین عوارض جانبی داروی های مشابه Veltassa هستند.
به گزارش ایرنا از رویترز، داروی Veltassa قادر به درمان 2.4 میلیون بیماری است که در آمریکا از سطوح بالای پتاسیم رنج می برند.

کلید واژه ها: دارو - پتاسیم -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]