کد خبر : 19051 یکشنبه 26 مهر 1394 - 17:41:37
گوگرد-بنزین-یورو4-درتهران-بیش-ازحد-مجاز-است

گوگرد بنزین یورو4 درتهران بیش ازحد مجاز است

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا تازه ترین نتایج پایش کیفیت سوخت بنزین و دیزل تهران را اعلام کرد و گفت: مقدار گوگرد بنزین یورو 4 در تهران بیش دو برابر حد مجاز است.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا وحید حسینی افزود: به منظور پایش کیفیت سوخت توزیعی شهر تهران در بهار و تابستان امسال 10 نمونه سوخت بنزین و پنج نمونه سوخت دیزل توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران جمع آوری شد و محتوای بنزن، گوگرد و عدد اکتان در نمونه های بنزین و نیز محتوای گوگرد و عدد ستان در نمونه های دیزل بررسی شد. 
وی با اشاره به نتایج بررسی گفت: بررسی ها نشان می دهد که محتوای بنزن موجود در نمونه های بهار و تابستان بنزین با حد استانداردهای یورو 4 یعنی یک درصد حجمی مطابقت داشته است. 
حسینی افزود: در صورتیکه محتوای گوگرد بنزین سوپر فصل تابستان در چهار نمونه از پنج نمونه در حد استاندارد قرار داشت و آن یک مورد نیز تا حد زیادی به استاندارد یورو 4، یعنی50 میلی گرم در لیتر نزدیک بوده این در حالی است که مقدار گوگرد نمونه های بنزین یورو 4 تابستان و نمونه های بنزین بهار (سوپر و یورو 4) فراتر از حد استاندارد و در جاهایی حتی به دو برابر حد مجاز رسیده است. 
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با بیان اینکه نتایج آنالیز نشان داد که در هر دو فصل عدد اکتان تحقیقی نمونه های بنزین سوپر با حداقل حد مجاز آن یعنی 91 مطابقت داشته اند در صورتیکه نمونه های یورو 4 هنوز به این حد نرسیده اند افزود: این در حالی است که هر چه عدد اکتان یک بنزین بالاتر باشد احتراق مناسب تری اتفاق می افتد و به موتور ضربه کمتری وارد می شود. 
حسینی گفت: در واقع بنزین پاک بنزینی است که عدد اکتان آن حداقل 91 باشد، که رعایت این حد از استاندارد باعث مصرف سوخت کمتر، توان موتور بالاتر و در نتیجه تولید آلودگی کمتر خواهد شد. 
وی درخصوص نتایج آنالیز محتوای گوگرد و عدد ستان در نمونه های دیزل گفت: مقدار گوگرد در تمام نمونه های بهار از حد مجاز 50 میلی گرم در لیتر فراتر رفته، حتی در دو مورد این مقدار به شش هزار و 750 و هزار و 310 میلی گرم در لیتر نیز رسیده در حالیکه در تابستان تنها محتوای گوگرد یک نمونه فراتر از مقدار استاندارد بود عدد ستان در اکثر نمونه های بهار و تابستان (به جز یک مورد) در حد مجاز 51 بود. 
حسینی با تاکید بر اینکه بررسی کیفیت سوخت به صورت دوره ای و منظم انجام می شود افزود: شاهد نوسان کیفیت سوخت هستیم و برخی پارامترهای سوخت یورو 4 منطبق بر استاندارد یورو 4 نیست از جمله اینکه عدد اکتان یورو 4 پایین است در واقع موتور های احتراق داخلی برای یک عدد اکتان خاص طراحی می شوند وقتی از بنزینی با عدد اکتان کمتر استفاده می شود می تواند منجر به افزایش انواع آلاینده ها، افزایش مصرف سوخت و کاهش عمر مفید موتور شود. 
وی گفت: محتوای گوگرد دیزل هم نوسان دارد که موجب نگرانی است زیرا افزایش گوگرد موجود در سوخت می تواند به دو طریق نشر آلایندگی خودرو را تحت تاثیر قرار دهد نخست اینکه افزایش گوگرد در سوخت می تواند به طور مستقیم سبب افزایش هر دو آلاینده گوگرد دی اکسید و ذرات معلق سولفیده از تمامی خودرو ها شود و دومین مساله اینکه گوگرد باعث کاهش تاثیر سیستم کنترل نشر خودروهای می شود و در نهایت انتشار آلاینده هایی مانند کربن منو اکسید، هیدروکربن ها، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق می شود. 

کلید واژه ها: گوگرد - بنزین -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]