کد خبر : 16980 شنبه 04 مهر 1394 - 13:45:15
تغییر-الگوی-آلودگی-هوای-کشور-از-سوخت-فسیلی-به-گردوغبار

ابتکار خبر داد

تغییر الگوی آلودگی هوای کشور از سوخت فسیلی به گردوغبار

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: الگوی آلودگی هوای کشور از آلودگی‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی به سمت آلودگی‌های ناشی از گردو غبار تغییر کرده است.

 دکتر معصومه ابتکار در جلسه شورای همگانی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم با موضوع محیط زیست و ریزگرد و غبار سخن می‌گفت با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های کشور در راستای حفظ مناسب محیط زیست از این که با وجود ظرفیت‌هایی که در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور وجود دارد، نتوانسته ایم از آنها استفاده کنیم ابراز تاسف کرد و گفت: محیط زیست کشور در وضعیت مناسبی نیست لذا باید آسیب شناسی جدی ای در این زمینه ها صورت گیرد.

وی، مسایل زیست محیطی را به دلیل آن که امور مختلفی در آن دخیل هستند، پیچیده خواند و اظهار داشت: به همین دلیل راهکارهایی که برای رفع معضلات زیست محیطی ارائه می‌شود همراه با عدم قطعیت است.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نمونه آن را دریاچه ارومیه ذکرکرد که متخصصان داخلی و مشاوره‌های بین المللی راهکارهایی همراه با عدم قطعیت ارائه کردند و یادآور شد: در زمینه سد گتوند نیز دانشگاه تهران با مشاوران بین المللی مطالعات عمیقی انجام دادند که منجر به ارائه چهار راهکار برای رفع معضلات آن شد ولی راهکار اول آنها با 23 درصد اطمینان و راهکار دوم آنها با 22.2 درصد اطمینان بوده است.

وی دلیل این امر را دخیل بودن مسایل زمین شناسی، آب و اقلیم در این قبیل معضلات دانست.

ابتکار به بیان وضعیت جهان در مرز سیاره‌ای زمین پرداخت و گفت: 4 مورد از 9 مورد شامل تغییر آب و هوا، تنوع زیستی و چرخه بیوشیمیایی (چرخه نیتروژن و فسفر) و تغییر کاربردی اراضی،در نتیجه فعالیت‌های انسانی از مرز سیاره‌ای عبور کرده است.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با تاکید بر این که بشر تا 70 سال قبل 50 درصد از گونه‌های گیاهی و جانوری را از دست داده است که به معنای از بین رفتن ذخایر ژنتیکی است، خاطر نشان کرد: در دنیا مرز تاب آوری در شاخص‌های زیست محیطی مطرح شده است که مرز غلظت اتمسفری دی اکسید کربن نباید از 350 PPM بالاتر برود ولی در حال حاضر میزان غلظت دی اکسید کربن به 400 PPM رسیده است که این امر نگرانی‌هایی را در زمینه 2 درجه گرم‌تر شدن زمین ایجاد کرده است.

وی با اشاره به شرایط زیست محیطی کشور در زمینه تغییر اقلیم اظهار داشت: در خوزستان سه سال پی در پی 48 درصد کاهش بارندگی دارند و خراسان جنوبی 17 سال پی در پی با خشکسالی مواجه است از این رو لازم است که برنامه ریزی ملی مبتنی بر این واقعیات باشد.

ابتکار با تاکید بر این که ایران به لحاظ تنش آبی در رده اول دنیا قرار داد و افزود: ایران بعد از کشور مصر از لحاظ کاهش سفره‌های زمینی در رتبه دوم جهان قرار دارد و متاسفانه با سرعت در این زمینه به پیش می‌رویم.

وی موفقیت ایران در زمینه مقابله با از بین رفتن لایه ازن را تنها نقطه موفقیت ایران در دنیا ذکر کرد که موفقیت‌هایی را در زمینه کاهش انتشار مواد مخرب لایه ازن در دنیا به دست آورده است و گفت: محورهای اصلی توسعه پایدار مردم، کره زمین، صلح و مشارکت است ولی پایه اصلی آن صلح است و در صورت از بین رفتن آن موجب از بین رفتن رفاه مردم و محیط زیست خواهد شد.

ابتکار یکی از معضلات امروز کره زمین سرزمین‎هایی بدون دولت و رها شده دانست که تبدیل به منشاهای گرد و غبار شده‌اند و ادامه داد: 17 هدف اساسی در این زمینه وجود دارد که دنیا برای 15 سال آتی خود آنها را اجرایی خواهد کرد.

وی پایان دادن به فقر، گرسنگی و ایجاد زندگی سالم، رفاه برای همه، صلح، برابر جنسیتی، اطمینان از در دسترس بودن آب، دسترسی به انرژی مقرون به صرفه، اقتصاد پایدار، ایجاد زیر ساخت‌های انعطاف پذی، کاهش نابرابری‌ها در داخل و در میان کشورها، ایجاد شهرها و شهرک‌های فراگیر، استفاده پایدار از اقیانوس‌ها، حفاظت از اکوسیستم، ترویج جوامع صلح آمیز و فراگیر برای توسعه پایدار و مشارکت جهانی برای توسعه پایدار را از جمله برنامه‌های جهانی برای 15 سال آینده ذکر کرد.

رییس سازمان محافظت از محیط زیست گفت: در شاخص رد پای کربن در رتبه 9 تا 11 جهانی قرار داریم.

وی تصویب سیاست‌های کلی نظام در محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام را یکی از اقدامات اساسی کشور در این زمینه نام برد و اضافه کرد: برای ایجاد رویکرد توسعه پایدار اهداف خوبی در این زمینه در نظر گرفته شده است و همگرایی دستگاه‌ها در این زمینه افزایش می‌یابد.

ابتکار انتشار گزارش 10 ساله از وضعیت محیط زیست پس از 10 سال توقف را از اقدامات این سازمان دانست و گفت: عزم دولت در زمینه کاهش مشکلات زیست محیطی جدی است و نتیجه پایش‌های آلودگی هوا در تهران و سایر شهرها محسوس است. این پایش از سال گذشته آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: نسبت به سال 91 و 92 تعداد روزهای سالم تهران حدود 44 روز افزایش داشته است و برنامه‌هایی در خصوص کاهش آلودگی‌های ناشی از گرد و غبار و سوخت و ارتقای سطح استانداردهای خودروها در دستور کار است ضمن آن که استانداردهایی نیز در مورد موتور سیکلت ها برای اولین بار اجرا شد.

ابتکار تصریح کرد: با اقدامات انجام شده الگوی آلودگی هوای به ویژه در تهران از آلودگی‌های ناشی از سوخت فسیلی و احتراق به سمت آلودگی‌های ناشی از گرد و غبار تغییر کرده است.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، اضافه داد: روزهای ناسالم از ابتدای سال جاری تاکنون ناشی از احتراق نبوده بلکه به دلیل ریزگرد و وذرات کمتراز 2.5 میکرون به دلیل ایجاد توفان‌های گرد و غبار بوده است.

وی از ارائه سیاست‌های کم کربن به دولت در هفته گذشته خبر داد و گفت: مقرر شد تا این سیاست‌ها پیوست برنامه ششم توسعه شود.

ابتکار با اشاره به اقدامات آموزشی این سازمان برای توسعه پایدار، گفت: با همکاری وزارت آموزش و پرورش تعداد مدارس محیط زیستی در سال جاری به 70 مدرسه افزایش یافته است.

معاون رییس جمهور در ادامه به مساله آب در کشور اشاره کرد و با اشاره به تاکید دولت بر رویکرد دولت در زمینه اصلاح و تغییر مصرف آب، افزود: کار علمی خوبی در وزارت نیرو و در بخش کشاورزی در حال شکل گیری است.

به گزارش ایسنا،ابتکار، اقتصاد سبز را محور کلیدی دولت یازدهم ذکر کرد و اظهار داشت: در این راستا اقدام به ارزشگذاری اقتصادی در حوزه محیط زیست کردیم که نتایج نشان داد که سهم ارزش اقتصادی تنها در 14 محدوده از 270 محدوده تحت محافظت رقمی معادل 23 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2013 بوده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها