کد خبر : 16759 چهارشنبه 01 مهر 1394 - 09:02:20
استانداردسازی-LTE-برای-اینترنت-اشیا

استانداردسازی LTE برای اینترنت اشیا

سازمان بین المللی مسئول استاندارد مخابراتی LTE در حال تدوین نسخه ای از این استاندارد مخصوص فناوری های نوین به ویژه اینترنت اشیا از جمله تجهیزات با مصرف برق پایین همچون پارکومترها و حسگرهای صنعتی است.

 به گزارش ایرنا از PC World، اعضای مجمع 3GPP در کارگاهی که هفته گذشته در فونیکس امریکا برگزار شد، توافق کردند استانداردی ویژه اینترنت اشیا NB-IoT ( پهنای باند پایین IoT) ایجاد کنند که بر پایه سیستم سلولار جهانی موجود خواهد بود، لیکن عمدتا برای ادواتی که معمولا با باتری کار کرده و اطلاعات اندکی را ارسال و دریافت می کنند، تنظیم خواهد شد.

NB-IoT از فناوری هایی خواهد بود که برای شبکه های اینترنت اشیا با سرعت کم ولی دسترسی بالا طراحی شده است. ابزارهایی چون سنسورها و تجهیزات صنعتی غالبا به گونه ای طراحی می شوند که بتوانند بدون نیاز به سرویس سال ها کار کنند.
به گزارش Machina Research ، تا سال 2020 متعاقب پیشبرد اینترنت اشیا، حدود 1.5 میلیون دستگاه به شبکه های موسوم به LPWA (توان پایین و گستره بالا) متصل خواهند شد. از همین رو برخی تولیدکنندگان بزرگ از هم اینک در حال طراحی محصولات مصرف پایین آینده خود بر اساس استاندارد LTE هستند. اوایل ماه جاری، اینتل، اریکسون و نوکیا از برنامه همکاری مشترک خود برای تجاری سازی فناوری موسوم به Narrow-Band LTE خبر دادند. شرکت اینتل پیش بینی کرده تا سال آینده محصولاتش در این ارتباط به دست مصرف کنندگان برسد.
در کارگاه فونیکس، سازمان 3GPP علاوه بر فناوری نوین Narrow-Band LTE ، پیشنهادی نیز برای فناوری دیگری به نام Narrowband CIoT دریافت کرد. دینور فلوره، مدیر گروه شبکه دسترسی رادیویی 3GPP اعلام کرد که شرکت کنندگان در کارگاه درباره هر دو پیشنهاد به توافق رسیده اند ولی تصمیم گیری نهایی تا پیش از ماه آذر پیش بینی نمی شود.
هدف 3GPP از توسعه فناوری NB-IoT بهبود پوشش دستگاه ها، تاخیر کمتر، کاهش قیمت و افزایش تعداد ابزارهای متصل است. اپراتورها قادر خواهند بود در بخش هایی از طیف LTE کنونی خود یا در فرکانس هایی از GSM که تغییر کاربری داده شده اند، استاندارد جدید بهره وری داشته باشند. هم اکنون بیشتر اپراتورها سرویس های اینترنت اشیا را روی GSM عرضه می کنند و مایلند کانال های آن را به LTE تبدیل کنند. چرا که LTE نسبت به GSM کارایی بسیار بیشتری دارد و امکان کار دستگاه های کوچک را هم فراهم می کند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]