کد خبر : 16436 یکشنبه 29 شهریور 1394 - 09:10:16
رمزگشایی-از-مهاجرت‌های-عصر-یخبندان-با-بررسی‌-سلولی-جمعیت-ایران-و-منطقه

رمزگشایی از مهاجرت‌های عصر یخبندان با بررسی‌ سلولی جمعیت ایران و منطقه

محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در تلاشند با بررسی ژنتیکی میتوکندری علاوه بر انجام مطالعات تبارشناسی، روش‌هایی را برای پیش بینی و جلوگیری از بروز بیماری‌ها ارائه دهند.

دکتر مسعود هوشمند عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا بیماری‌های میتوکندریایی را از زمینه‌های تحقیقاتی خود عنوان کرد و گفت: سلول‌ها به غیر از هسته، دارای اندامکی به نام میتوکندری هستند که تولید انرژی می‌کند. در صورتی که در این اندامک مشکلی ایجاد شود اختلالاتی در انجام فرآیندهای مختلف حیاتی ایجاد خواهد شد.

وی با تاکید بر این که میتوکندری دارای مشخصات ژنتیکی خاصی است، خاطر نشان کرد: مشخصات ژنتیکی این اندامک از مادر به فرزند و از فرزندان مونث به نسل‌های بعد منتقل می‌شود و پدر در این توارث نقش ندارد. این ویژگی موجب شده است که ما بتوانیم با بررسی مشخصات ژنتیکی این اندامک، بیماری‌هایی که فرد به آن مبتلا خواهد شد را پیش بینی کنیم.

این محقق بررسی بیماری‌های میتوکندریایی را از برنامه‌های تحقیقاتی خود ذکر کرد و ادامه داد: با بررسی مشخصات ژنتیکی میتوکندری می‌توان اقدام به مطالعات تبارشناسی کرد و نسل بشر را تا «حضرت حوا» ردیابی کرد که این مطالعات انجام شده و چندین مقاله به چاپ رسیده است.

وی با تاکید بر این که این مطالعات ژنتیکی همچنان ادامه دارد، در خصوص یافته‌های به دست آمده از این مطالعات گفت: با توجه به این که افراد مذکر کروموزوم Y خود را از پدر دریافت و فقط به پسران خود منتقل می‌کنند و دختران فاقد آن هستند می‌توان افرادی که از تبار خاصی هستند را ردیابی کرد و با مطالعه بیشتر به "حضرت آدم " رسید.

هوشمند اضافه کرد: از طریق مطالعات ژنتیکی می‌توان وقایع تاریخی را مطالعه کنیم تا بفهمیم که نسل‌های گذشته چگونه مهاجرت کردند.

مجری طرح با اشاره به انجام این مطالعات تاریخی به صورت مشترک با کشورهای عراق، سوریه،‌ ارمنستان، آذربایجان،‌ ترکیه و ایتالیا افزود: به علت دارا بودن ژنتیک خاص از این اندامک، برای تبار شناسی استفاده می‌شود که تاکنون چندین مقاله در زمینه جابجایی انسان در زمان عصر یخبندان با همکاری محققان ایتالیایی به چاپ رسانده‌ایم.

هوشمند در مورد ردیابی ورود برخی بیماری‌ها مانند تالاسمی به کشور توضیح داد: در بررسی محققان نشان داده شده است که در بیماری تالاسمی در قشم جهش در «کدن 39 » قرار دارد که این جهش نیز در بیماران در کشور پرتغال نیز مشهود است.وی اضافه کرد: این محققان به این نتیجه رسیدند که در زمان حضور پرتغالی‌ها در جزیره قشم این کدن را که ژن جهش بیماری تالاسمی بوده است را به ایران منتقل کرده‌اند.

این محقق با تاکید بر این که با استفاده از علم ژنتیک می‌توان بسیاری از وقایع تاریخی را مورد بررسی قرار داد، خاطر نشان کرد: این قبیل مطالعات ژنتیکی که بر روی حیوانات انجام شده ،نشان می‌دهد که اهلی کردن سگ برای اولین بار در ایران و اهلی کردن گاو در فلسطین انجام شده است.

وی همچنین مطالعه بر روی ماهیان قنات‌های سمنان را از دیگر مطالعات این پروژه نام برد و خاطر نشان کرد: در این مطالعات درصدد بودیم تا بفهمیم که ماهیان چگونه و از چه راهی وارد قنات‌های سمنان می‌شوند.به گفته این محقق این ماهیان شبیه هم بودند اما هیچ راه آبی شناخته شده مابین قنات‌ها ثبت نشده بود. با توجه به شباهت ژنتیکی ماهیان و تحقیقات مشخص شد اهالی هر روستا برای خوش یمن بودن قنات به صورت دستی این ماهیان را جابجا می‌کردند و فردی که قناتی را احداث می‌کرد برای برکت، آن ماهی در داخل آن رها می‌کند.

وی تشخیص و پیشگیری از بروز بیماری با استفاده از روش‌های ژنتیکی را از دیگر زمینه‌های تحقیقاتی در این زمینه عنوان کرد و اظهار داشت: از طریق بررسی زمینه‌های ژنتیکی افراد می‌توان تشخیص داد که در افراد زمینه بروز چه بیماری‌هایی فراهم است و با استفاده از چه مواد غذایی و یا دارویی می‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

هوشمند، بررسی ژنتیکی افراد را عرصه‌ای برای جلوگیری از مرگ‌های خاموش توصیف و ابراز امیدواری کرد که وزارت بهداشت نیز به این زمینه تحقیقاتی توجه بیشتری داشته باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان این که آینده علم دارو را «داروهای شخصی» که با بررسی ژنتیکی می‌توان به آن رسید، رقم خواهد زد، اضافه کرد: با توجه به ژنتیک هر فرد اثر دارو می‌تواند مثبت یا خنثی و یا حتی مضر باشد. این آزمایش می‌تواند در هزینه کرد بیمار و صرفه جویی در زمان معالجه بسیار سودمند بوده و داروی مناسب با دوز مناسب در زمان کمتر برای بیمار استفاده شود.

کلید واژه ها: رمزگشایی - مهاجرت - عصر یخبندان -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]