کد خبر : 15433 دوشنبه 16 شهریور 1394 - 17:28:40
ستاری:-محقق-نشدن-اقتصاد-دانش-بنیان-عامل-موفق-نبودن-تولید-علم-درآینده-است

ستاری: محقق نشدن اقتصاد دانش بنیان عامل موفق نبودن تولید علم درآینده است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اگر درتحقق اقتصاد دانش بنیان تلاشی صورت نگیرد، قطعا در آینده در تولید علم نیز موفقیتی حاصل نخواهد شد.

دکتر سورنا ستاری در دومین دوره تخصصی گفتمان سازی علم، فناوری واقتصاد دانش بنیان که با حضوربیش از170 نفر از فعالان دانشجویی سراسرکشوربرگزارشد، پتانسیل جوانان را اساسی ترین پایه اقتصاد دانش بنیان دانست وگفت: توجه ویژه به ثروت آفرینی از علم، حمایت از پژوهش ها و تحقیقات مرز دانش و بهره گیری از علم و فناوری در تولید ثروت از مواردی است که باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد، باید پذیرفت تولید ثروت ازمحل دانش و فناوری تنها راه پیشرفت وتوسعه کشور است.
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی درحوزه علم وفناوری نیازمند عزم ملی است، افزود: فرهنگ سازی در حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان متولی خاصی ندارد و متعلق به طیف خاصی از جامعه نیست؛ بلکه تمامی نهادها، دستگاه ها و حتی افراد جامعه متولی بهر مندی و ترویج علم و فناوری هستند، به همین دلیل همه بخش های کشور موظف هستند باتوجه به نوع فعالیت خود، توجه به علم و فناوری را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.
ستاری با بیان اینکه هدایت استعدادهای برترو توانمندسازی آنان برای گام نهادن درمسیر نخبگی اصلی ترین راهبرد بنیاد است، اظهارکرد: معیار اطلاق واژه نخبه نیازمند بازتعریف است، صرف کسب رتبه برتر در کنکور و یا برگزیده شدن در المپیادهای علمی از فرد، نخبه نمی سازد بلکه نخبگی در چارچوب اثرگذاری مثبت در جامعه تخصصی و رفع نیازهای کشور تعریف می ‎شود. 
وی ادامه داد: با این نگرش مستعدبرتر بودن نه تنها احساس طلبکاری در فرد بوجود نمی آورد بلکه سبب خواهد شد وی در قبال جامعه خود احساس مسئولیت بیش تری کند.
معاون علمی وفناوری رییس جمهوری بیان کرد: کشوردر طول سالیان گذشته علی رغم تمام مشکلات ثبات و صلابت خود را حفظ کرده است و هرگز به یک فرد و یا گروه خاصی وابسته و بدهکار نبوده و نیست، جامعه نخبگانی اعم از نخبگان، سرآمدان و مستعدان برتر نیز باید در قبال جامعه خود احساس دین کنند چراکه اگر امروز به موفقیتی در زندگی خود دست یافته اند بیش از هر چیز، آن را مرهون کشور هستند به همین دلیل باید تمام ظرفیت و پتانسیل خود را برای تعالی و پیشرفت جامعه ایرانی بکار گیرند.
ستاری نگاه دولتی طلبکارانه را یکی از آفت های توسعه کشور دانست و افزود: اقتصاد دولتی از سویی توأم با احساس طلبکاری است و از سوی دیگر موجب وابستگی خواهد شد، به دلیل نهادینه شدن همین نگرش است که حتی در جامعه نیز افراد با دارایی های مادی خود ارزش گذاری می شوند و نه بر اساس شاخص های فکری معنوی، ایده و خلاقیت، تثبیت گفتمان دانش بنیان در جامعه به نوعی می تواند نقش بسیار زیادی در تغییر این نگرش های اشتباه داشته باشد.
نایب رییس هیأت امنای صندوق نوآوری وشکوفایی یادآور شد: کشوری که از منابع زیرزمینی خود ارتزاق کند، به نیروی انسانی، دانش، خلاقیت و نوآوری توجهی ندارد، در چنین جامعه ای نه خودباوری متولد می شود و نه می توان شاهد خوداتکایی بود.
به گزارش ایرنا  ستاری در ادامه ضمن اشاره به حمایت دولت از پژوهش های مرزدانش، عرصه تجاری سازی را جولانگاه بخش خصوصی عنوان کرد وگفت: با پول دولتی نه تنها نمی توان در تجاری سازی به دستاوردهای بزرگی رسید بلکه پس از مدت اندکی شاهد عقبگرد نیز خواهیم بود، باید فرهنگ کسب درآمد از علم در جامعه به عنوان گفتمانی متقن نهادینه شود تا افراد بدانند علم بهتر از ثروت است و از راه علم می توان به تجارتی کلان رسید.
معاون علمی وفناوری رییس جمهور در پایان کاهش قیمت نفت را فرصت مغتنم برای کاهش میزان وابستگی کشور به درآمدهای حاصل از خام فروشی و توجه بیشتر به نقش علم و فناوری در تولید ثروت دانست وخاطرنشان کرد: تجربه نشان داده افزایش قیمت نفت، به جای کمک به توسعه و پیشرفت کشور، زمینه ساز وابستگی کشور به اقتصاد نفتی و ورادت بی رویه است، به همین دلیل معتقدم اکنون بهترین فرصت برای کسب درآمد از محل خلاقیت، دانش و نوآوری برای کشور است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]