کد خبر : 14226 یکشنبه 01 شهریور 1394 - 04:05:49
ابزار-پوشیدنی-دانشمند-ایرانی-برای-شناسایی-مشکلات-ریوی

ابزار پوشیدنی دانشمند ایرانی برای شناسایی مشکلات ریوی

دانشمند ایرانی دانشگاه کارولینای شمالی و همکارانش یک ابزار پوشیدنی را برای تحلیل خس‌خس‌ قفسه سینه ارائه داده‌اند که به پزشکان امکان آگاهی از نوع مشکل تنفسی بیماران و میزان جدی‌بودن آن را می‌دهد.

این سامانه توسط «صبا عمرانی»، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و حمدی کریم، از مرکز سیستم‌های خودنیرودهی‌کننده پیشرفته حسگرها و فناوری‌های یکپارچه متعلق به بنیاد ملی علوم، ساخته شده و دارای دو جزء اصلی است.

بخش اول سامانه ابداعی دارای حسگرهایی است که با حرارت نیرودهی می‌شوند و به طور مداوم توسط بیمار و هنگام انجام فعالیت‌های روزانه پوشیده می‌شود.

بخش دوم این سیستم، نرم‌افزاری است که بر این حسگرها نظارت می‌کند. زمانی که این نرم‌افزار صداهای خس‌خس‌ را شناسایی می‌کند، از الگوریتم سفارشی برای ارزیابی زمان، آهنگ و بلندی صدا استفاده می‌کند.

با تحلیل‌کردن این پارامترها، امکان مکانیابی مشکل ریه‌ها به همراه شدت آن فراهم می‌شود. پزشکان با استفاده از این اطلاعات می‌توانند تصمیم‌های آگاهانه‌تری درباره شیوه درمان بگیرند و گفته می‌شود این فناوری صرف‌نظر از اندازه بیمار، بسیار دقیق است.

به گزارش ایسنا،قرار است در کوتاه مدت، طرح‌هایی برای جاسازی این نرم‌افزار در یک برنامه نرم‌افزار ویژه گوشی هوشمند کاربر ارائه شود تا حسگرها به طور بی‌سیم اطلاعات را مخابره کنند.

جزئیات این فناوری در کنفرانس پردازش سیگنال اروپا 2015 در فرانسه ارائه خواهد شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]