کد خبر : 12435 سه شنبه 06 مرداد 1394 - 11:53:46
برنامه-پیشنهادی-گفتمان‌سازی-نقشه-جامع-علمی-کشور-ارائه-شد

برنامه پیشنهادی گفتمان‌سازی نقشه جامع علمی کشور ارائه شد

سیناپرس: یکصد و شصت و دومین جلسه کارگروه مشورتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 در این جلسه که به ارائه برنامه پیشنهادی جامع و یکپارچه گفتمان سازی نقشه جامع علمی کشور اختصاص داشت، سه بخش از این برنامه در مورد مفهوم گفتمان‌سازی، ارائه مدل‌ گفتمان‌سازی و برنامه جامع و یکپارچه مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.در این برنامه پیشنهادی پس از بررسی مفهوم گفتمان‌سازی در اندیشه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، به استخراج مدل گفتمان‌سازی پرداخته شده و مراحل برنامه‌ریزی جامع برای نیل به این هدف تبیین شده است.

در این برنامه تاکید شده است برای رسیدن به تصویر درست از اهداف نقشه جامع علمی کشور و ایجاد باور عمومی نسبت به این موضوع و جریان سازی فکری در جامعه، نیاز به برنامه‌ای پیوسته و یکپارچه با محتوای مناسب و تأکید بر حرکت‌های عمومی احساس می‌شود.در بخش دیگری از این برنامه ضمن دسته‌بندی مخاطبان و تاکید بر تهیه بسته گفتمانی ویژه برای هر گروه از مخاطبان، استفاده مناسب از ابزارها و بسترهای گفتمان‌سازی با محوریت نخبگان و استفاده از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های رسانه ملی، فضای مجازی و ... نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

در بخش پیش از دستور این جلسه اعلام شد کارگروه بین‌المللی «بررسی تجربه نیم قرن سیاستگذاری علم و فناوری و توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور هند» طی روزهای پنجم و ششم مرداد ماه جاری در مرکز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی در حال برگزاری است.

این کارگروه بین‌المللی توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای استفاده از تجربه کشورهای موفق در زمینه علم و فناوری برگزار می‌شود که در آن تعدادی از شخصیت‌های شاخص در حوزه علم و فناوری کشور هند نظرات و تجربیات خود را در این زمینه ارائه می‌کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]