کد خبر : 1238 دوشنبه 13 بهمن 1393 - 20:49:42
تولید-ماده‌ای-مستحکم-تر-از-ایزوگام-

تولید ماده‌ای مستحکم تر از ایزوگام

سیناپرس: محققان یکی از شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی البرز موفق شدند با استفاده از مواد اولیه و بومی کشور و به کارگیری روش مهندسی معکوس، ماده‌ای جایگزین سیستم‌های رایج آب بندی کشور مانند ایزوگام و قیرگونی بسازند.

 سینا پرس: فرهود موسوی، مدیر عامل شرکت فراز پایه و مجری این طرح  در گفت و گو با  خبرگزاری سینا گفت: تیم تحقیقاتی شرکت ما موفق شد با استفاده از مواد اولیه و بومی کشور و به کارگیری روش مهندسی معکوس، ماده ای جایگزین سیستم‌های رایج آب بندی کشور مانند ایزوگام و قیرگونی بسازند؛ این ماده رزینی و کوپلیمری از استایرن، آکریلیک، وینیل استات، مواد معدنی( کلسیت و زئولیت )و پودر باریت، سیمان طبیعی و هیدرولیکی  تشکیل شده است.

 

وی افزود: این ماده به صورت یک پکیج 30 کیلوگرمی به دست مشتری می رسد. مشتری باید دو جز محصول( پودر و رزین) را با یکدیگر مخلوط و پس از آن مانند رنگ روی سطح مورد نظر استفاده کند؛ این ماده پس از خشک شدن، تشکیل لایه ای انعطاف پذیر، صد در صد آب بند و با چسبندگی بالا( حدود 2 مگا پاسکال) می دهد.

 

وی اظهار کرد: این آب بند برای تمام فضاهای تر از جمله پشت بام، بالکن، سرویس‌های بهداشتی و کف و دیوارهای سیمانی، چاله آسانسور، مخازن آب شرب بتنی، سنگی، آجری، استخر و آب نماها، سطوح تصفیه خانه های آب و فاضلاب و پوشش خطوط بتنی انتقال آب و فاضلاب کاربرد دارد.

 

محققان یکی از شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی البرز موفق شدند با استفاده از مواد اولیه و بومی کشور و به کارگیری روش مهندسی معکوس، ماده‌ای جایگزین سیستم‌های رایج آب بندی کشور مانند ایزوگام و قیرگونی بسازند.

موسوی، بومی بودن دانش، قیمیت پایین، کیفیت بیشتر و قابل رقابت بودن با محصولات  نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی را از مهمترین مزایای استفاده از این ماده عنوان کرد و گفت: دوام و استقامت زیاد، انعطاف پذیری و کشسانی بالا برای آب بندی تمامی سطوح بتنی و غیر بتنی از دیگر مزایای اجرای این محصول است؛ این ماده با طول عمر سازه دوام و استقامت دارد اما با توجه به مشخصات فنی اش ما حداقل 20 سال عمر این ماده را ضمانت می کنیم.

وی بیان کرد: همچنین این محصول می تواند از 30- تا60 درجه سانتی گراد را تحمل کند؛ این محصول از شمال تا جنوب کشور متناسب با هر نوع شرایط آب و هوایی قابل استفاده است.

مجری این طرح افزود: ضخامت این ماده 4میلی متر است به همین دلیل نسبت به ایزوگام های معمولی که 3-4 سانتی متر قطر دارند، وزن سازه را بسیار کمتر می کند.

وی یاد آور شد: انواع روسازها مانند کاشیکاری می تواند روی این محصول اعمال شود؛ در روش‌های سنتی ابتدا باید اساس و زیر ساخت اولیه آن آماده شود و پس از آن نسبت به روسازی اقدام کرد اما با استفاده از این روش دیگر نیازی به زیرکاری نداریم. در ضمن این محصول قابلیت رنگ کردن دارد و به صورت رنگی هم تولید می شود.

وی گفت: این محصول هم اکنون به دلیل نوپا بودن این شرکت هنوز به تولید انبوه و تجاری نرسیده است و سرمایه گذاری لازم برای احداث یک خط تولید صنعتی ندارد اما قرار است خط تولید صنعتی این طرح تا 2 ماه آینده با لطف خدا و حمایت مسوولان، پس از تایید در سامانه تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شود. قطعا با تولید انبوه این محصول، قیمت آن نیز 30 تا 40 درصد کاهش خواهد یافت.

 

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]