کد خبر : 10886 پنج شنبه 11 تیر 1394 - 13:30:46
فرو-رفتن-سر-سوزن،-شایعترین-مواجهه-شغلی-با-عوامل-عفونی-در-بیمارستانها

فرو رفتن سر سوزن، شایعترین مواجهه شغلی با عوامل عفونی در بیمارستانها

آسیب های ناشی از مواجهه با لوازم پزشکی یکی از خطرات شغلی مهم برای کارکنان بهداشتی و درمانی محسوب می شود که آنان را در معرض خطر تماس با میکروارگانیسم های منتقله از راه خون قرار می دهد.

به گزارش ایسنا ؛ کیانا وفایی، کارشناس کنترل عفونت های بیمارستانی مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کامکار و جمعی از همکارانش در پژوهشی به بررسی موارد مواجهه های شغلی در کارکنان بهداشتی درمانی بیمارستان پرداخته‌اند.

نتایج این مطالعه 104 مورد مواجهه شغلی در بیمارستان را نشان می دهد که بیشترین میزان بروز 52.88 درصد مربوط به پرستاران بود و شایع ترین علت مواجهه آسیب پوستی 86.53 درصد در اثر فرو رفتن سر سوزن بود. همچنین فراوانی مواجهه 50 درصد در شیفت صبح بیشتر از سایر شیفت ها بود.

در تعداد قابل توجه ای 42.38 درصد از موارد سابقه کاری پرسنل کمتر از یک سال بود. همچنین در 31.74 درصد موارد منبع آلوده گزارش شد.

به گفته محققان باید آموزش بیشتری به خصوص برای کارکنان تازه کار در خصوص احتیاطات استاندارد، پیشگیری از این آسیب ها، خطرات ناشی از آن و اقدامات بعد از آن طرح ریزی و اجرا شود. استفاده از وسایل حفاظتی، تقویت سطح مهارت های بالینی کارکنان بیمارستانی، آگاهی از تزریقات ایمن و استفاده از سیفتی باکس هم می تواند در پیشگیری از مواجهه های شغلی در بیمارستان ها نقش به سزایی داشته باشد.

نتیجه این پژوهش در کتاب خلاصه مقالات بیست و ششمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران به چاپ رسیده است.

کلید واژه ها: سوزن - بیمارستان - پرستاران -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]