کد خبر : 10220 دوشنبه 01 تیر 1394 - 22:36:41
کشف-روشی-برای-حفظ-شارژ-در-سلول-های-خورشیدی

کشف روشی برای حفظ شارژ در سلول های خورشیدی

سیناپرس: دانشمندان موفق به کشف روشی شدند که از طریق آن سلول های خورشیدی قادر خواهند بود تا انرژی ذخیره شده ار در خود نگاه دارند.

سلول های خورشیدی به عنوان راهکار بسیار مناسبی برای استفاده از انرژی تجدید پذیر و نامحدود خورشید هستند ولی استفاده از آنها به شرایط ویژه ای نیاز دارد، این سلول ها به صورت خود به خود امکان ذخیره انرژی برای مدت زمان طولانی را ندارند و تنها می توانند انرژی را برای مدت زمان بسیار کوتاهی درون خود نگاه دارند و به همین دلیل نیز معمولا انرژی آنها به باتری های مخصوصی انتقال داده می شود.

حال دانشمندان مرکز شیمی UCLA پس از مدت ها تلاش موفق به ساخت یک ساختار ویژه از سلول های خورشیدی شده اند که می توان انرژی خورشید را درون خود نگاه داشته و برای مدت زمانی چند هفته ای این انرژی را درون خود نگاه داشته وبه صورت سریع ان را از دست ندهند.

سارا تولبرت به عنوان یک پروفسور مشغول در UCLA که سرپرست این پروژه نیز بوده است درباره آن می گوید: «برای دستیابی به این هدف باید بتوانیم شرایط این سلول ها را به سطحی جدید از تفکیک برسانیم.»

در این راستا استفاده از سلول های خورشیدی برپایه استفاده از مواد پلاستیکی می تواند به عنوان یک راهکار بسیار مفید به کار گرفته شود و در این میان استفاده از مواد پلیمری می تواند سطح کارکرد این محصولات را به اندازه مورد نظر این کارشناس ها برساند.

به این ترتیب می توان با استفاده از پلیمر به ساختاری دست پیدا کرد که سلول ها را از یکدیگر تفکیک کرده و انتقال انرژی بین آن‌ها را محدود کرده و در نهایت جلوی از دست رفتن انرژی گرفته شود و بتوان حفظ انرژی باتری های خوردشیدی را به بازه های زمانی بسیار بالا (در مقایسه با مقیاس امروزی) رسانده و حتی برای چندین هفته بتوان انرژی کسب شده توسط سلول را درون آن نگاه داشته و در زمان نیاز با کمک تکنیک های ویژه ای آن را بازیابی کرده و مورد استفاده قرار داد.

البته این پروژه هنوز در دست تحقیقات است و تا رسیدن به مرحله عملیاتی شدن، راه بسیار طولانی را در پیش خواهد داشت ولی تئوری ارائه شده و آزمایش های انجام شده نشان از این دارند که می توان این طرح را به مرحله اجرا درآورد و تنها تحقیقات بیشتر و زمان بیشتر برای آن نیاز خواهد بود.

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها