• امکان-تفکیک-بین-ریاضیات-محض-و-کاربردی-وجود-ندارد یکشنبه 26 مرداد 1393 - 02:27:48

  امکان تفکیک بین ریاضیات محض و کاربردی وجود ندارد

  سینا‌پرس: رییس انجمن ریاضی ایران گفت: آنچه که امروز در ریاضیات محض تولید می شود، ۱۰، ۲۰ یا ۱۰۰ سال آینده جنبه کاربردی پیدا خواهد کرد. بنابراین نمی توان گفت که می شود ریاضیات محض را تقویت نکرد و تنها به ریاضیات کاربردی پرداخت.

 • مهم-ترین-اولویت-های-پژوهشی-کشور-در-زمینه-هوافضا شنبه 25 مرداد 1393 - 00:42:43

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی پاسخ می دهد:

  مهم ترین اولویت های پژوهشی کشور در زمینه هوافضا

  سینا‌پرس: رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با بیان اینکه رشته تحصیلی مهندسی هوافضا دارای چند شاخه اصلی است، شاخه هوایی و هوانوردی، علوم نوین هوایی و هوانوردی، استفاده از مواد نانوساختار در پرنده ها، حوزه فضایی و نیز کاربرد دیگر رشته های مهندسی در طراحی و ساخت هواپیما و فضاپیما را از جمله این شاخه ها دانست.

 • معتبرترین-جایزه-ریاضیات-به-یک-ایرانی-رسید چهارشنبه 22 مرداد 1393 - 01:55:46

  مریم میرزاخانی جایزه فیلدز را از آن خود کرد

  معتبرترین جایزه ریاضیات به یک ایرانی رسید

  سینا‌پرس: جایزه فیلدز که معتبرترین جایزه در حوزه ریاضیات است و هر چهار سال یک بار به دو یا چهار ریاضیدان جوان زیر ۴۰ سال تعلق می گیرد، امسال به طور مشترک به مریم میرزاخانی، آرتور آویلا، مانجول بهارگوا و مارتین هایرر تعلق گرفت

 • ایران-همگام-با-۱۰-کشور-پیشرو-در-ساخت-توربین-های-گازی چهارشنبه 22 مرداد 1393 - 01:50:27

  همه چیز درباره فناوری توربين ملی گازی ایران

  ایران همگام با ۱۰ کشور پیشرو در ساخت توربین های گازی

  سینا‌پرس: دولت قبل حدود ۴۰ طرح کلان را به تصویب رسانده و بودجه اولیه ای هم برای راه اندازی اولیه هر کدام از این طرح ها به متولیان این امر تزریق کرده بود اما اخیرا مطلع شده ایم که تنها ۱۵ طرح کلان در دولت جدید از سوی شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) مهر تایید گرفته اند و دولت جدید تصمیم گرفته است بنا بر ضرورت و اهمیت و اولویت بندی این طرح ها را با مدیریت درست و راهبرد اصولی به جلو پیش ببرد و طرح های غیر ضروری را از ادامه این راه بازدارد.

 • متوسط-تلفات-آب-در-شبکه-های-کشور-۲۸-درصد-است دوشنبه 20 مرداد 1393 - 00:34:08

  عضو کمیسون کشاورزی و آب مجلس در گفت و گو با سیناپرس:

  متوسط تلفات آب در شبکه های کشور ۲۸ درصد است

  سینا‌پرس: عضو کمیسیون کشاورزی و آب مجلس شورای اسلامی گفت: نوسازی یا تعویض شبکه های آب، هزینه خیلی زیادی دارد و با این قیمت هایی که برای آب دریافت می شود امکان سرمایه گذاری جدید برای شرکت آب و فاضلاب وجود ندارد چون قیمت تمام شده آب در هر مترمکعب حدود ۱۰۰۰ تومان است در صورتی که حدود ۳۰۰ تومان بیشتر دریافت نمی کنند.

 • سیستم-های-آبیاری-تحت-فشار-تاثیری-در-صرفه-جویی-مصرف-آب-ندارد دوشنبه 20 مرداد 1393 - 00:29:43

  استاد دانشگاه فردوسی مشهد در گفت و گو با سیناپرس:

  سیستم های آبیاری تحت فشار تاثیری در صرفه جویی مصرف آب ندارد

  سینا‌پرس: عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: هم اکنون دولت یارانه زیادی برای تغییر سیستم های آبیاری می دهد که به نظر من هیچ تاثیری در صرفه جویی مصرف آب ندارد. چون با توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار، کشاورزان هرچه از مصرف آبشان کم می شود، سطح زیر کشت را بالا می برند و عملا صرفه جویی صورت نمی گیرد

 • افزایش-انتقال-بین-حوضه-ای،-بحران-آب-را-تشديد-مى-كند دوشنبه 20 مرداد 1393 - 00:24:05

  افزایش انتقال بین حوضه ای، بحران آب را تشديد مى كند

  سینا‌پرس: مدیر گروه مهندسی آب دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ضمن مخالفت با بحث انتقال بین حوضه آب در کشور، گفت: هيچ يك از عرصه‏هاى توليد آب در سرزمين ايران توان صدور آب به حوضه‏هاى مجاور را ندارند. حتى برخى عرصه‏ها، آبى براى مصرف در درون خودشان نيز ندارند.